Drogą zarządza włodarz lub specjalnie powołany zarząd

autor: Leszek Jaworski27.12.2017, 08:51; Aktualizacja: 27.12.2017, 10:19
W myśl art. 33 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.), wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Skoro zatem zadania z zakresu zarządzania drogą publiczną (gminną) należą do włodarza gminy, to współdziałanie w realizacji tych zadań obciąża wskazany jego aparat pomocniczy, którym bynajmniej nie jest rada.

W myśl art. 33 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.), wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Skoro zatem zadania z zakresu zarządzania drogą publiczną (gminną) należą do włodarza gminy, to współdziałanie w realizacji tych zadań obciąża wskazany jego aparat pomocniczy, którym bynajmniej nie jest rada.źródło: ShutterStock

Rada gminy wskazała w zmienionym statucie, że zadaniem gminnego zakładu gospodarki komunalnej będzie utrzymanie drogi publicznej. Czy radni mieli do tego prawo?

Nie, gdyż jednostką organizacyjną powołaną do wykonywania zadań przynależnych zarządcy drogi może być jedynie wyspecjalizowana jednostka, utworzona stricte do pełnienia zadań zarządcy – a nie jakakolwiek inna.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 października 2017 r. (sygn. akt II OSK 2145/17). Wskazał on ponadto, że nieutworzenie takiej jednostki skutkuje tym, że zadania zarządcy drogi, o którym mowa w art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej u.d.p.), wykonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) samodzielnie lub za pośrednictwem upoważnionych pracowników urzędu gminy (miasta), stosownie do art. 21 ust. 1a u.d.p.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane