statystyki

Taryfy za wodę i ścieki pod znakiem zapytania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.10.2017, 07:33; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:16
Z projektu wynika również, że regulator zajmie się opiniowaniem regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzyganiem sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.

Z projektu wynika również, że regulator zajmie się opiniowaniem regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzyganiem sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.źródło: ShutterStock

Gminy już nie będą zatwierdzać taryf za wodę i ścieki. Do końca tego roku obowiązek ten przejmie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, a od 1 stycznia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów.

Regulator cen wody ma przejąć od gmin obowiązek zatwierdzania taryf za kranówkę. Po zmianach przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie określać stawki na trzy lata (dotychczas taryfy obowiązywały przez rok).

Gminom nie podoba się rządowa propozycja. Nie zgadzają się z argumentacją zawartą w projekcie, że obecny system wymaga zmiany, bo prowadzi do zawyżania cen za wodę i ścieki.

– Obawy związane z brakiem obiektywnego i niezależnego nadzoru nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków, co może prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen, nie mają podstaw – uważa Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane