statystyki

Taryfy za wodę i ścieki pod znakiem zapytania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.10.2017, 07:33; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:16
Z projektu wynika również, że regulator zajmie się opiniowaniem regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzyganiem sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.

Z projektu wynika również, że regulator zajmie się opiniowaniem regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzyganiem sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.źródło: ShutterStock

Gminy już nie będą zatwierdzać taryf za wodę i ścieki. Do końca tego roku obowiązek ten przejmie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, a od 1 stycznia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów.

Regulator cen wody ma przejąć od gmin obowiązek zatwierdzania taryf za kranówkę. Po zmianach przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie określać stawki na trzy lata (dotychczas taryfy obowiązywały przez rok).

Gminom nie podoba się rządowa propozycja. Nie zgadzają się z argumentacją zawartą w projekcie, że obecny system wymaga zmiany, bo prowadzi do zawyżania cen za wodę i ścieki.

– Obawy związane z brakiem obiektywnego i niezależnego nadzoru nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków, co może prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen, nie mają podstaw – uważa Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane