statystyki

Dekomunizacja nazw ulic nie zawsze jest możliwa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot05.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:34
Numer domu

Zgodnie z przepisami rada może nadać nazwę dla terenu, który stanowi drogę publiczną lub wewnętrzną, na podstawie uchwały stanowiącej akt prawa miejscowegoźródło: ShutterStock

 Radni nie w każdym przypadku mogą zmienić nazwy, które noszą znamiona PRL. Tak wynika z rozstrzygnięcia wojewody śląskiego.

Jego zastrzeżenia wzbudziła uchwała radnych Czeladzi. Co istotne, został jej nadany walor aktu prawa miejscowego – miał wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. W ten sposób chciano zmienić nazwy osiedli: Musiała na Osiedle Saturn i Marcelego Nowotki na Osiedle Nowe Miasto. Okazuje się jednak, że gmina nie miała takiego prawa.

Zgodnie z przepisami rada może bowiem nadać nazwę dla terenu, który stanowi drogę publiczną lub wewnętrzną, na podstawie uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego. Z kolei nazwania terenu, który nie jest drogą, rada może dokonać uchwałą zwykłą, niepodlegającą ogłoszeniu w dzienniku urzędowym, korzystając ze swoich uprawnień właścicielskich, tj. w przypadku, gdy wyłącznym właścicielem terenu jest gmina.

Tymczasem osiedla Musiała oraz Marcelego Nowotki nie stanowią dróg publicznych ani też wewnętrznych. Nazwy te przypisane są do zespołów mieszkaniowych (w których wyodrębniono inne ulice). Struktura własności tych osiedli jest zróżnicowana i przysługuje: gminie Czeladź, Skarbowi Państwa, użytkownikom wieczystym: osobom prawnym i fizycznym.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane