statystyki

Mediacja może przyspieszyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

autor: Olga Kotarska, Katarzyna Król25.07.2017, 08:29; Aktualizacja: 25.07.2017, 09:42
Przepisy dotyczące mediacji mają zastosowanie również do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed czerwcem 2017 r.

Przepisy dotyczące mediacji mają zastosowanie również do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed czerwcem 2017 r.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą, planuję budowę biogazowni. Słyszałem, że od czerwca weszła w życie procedura mediacji z urzędem. Zastanawiam się, czy mógłbym ją wykorzystać dla przyspieszenia uzyskania pozytywnej decyzji.

Zdecydowanie tak, bo znowelizowane, obowiązujące od czerwca br. przepisy procedury administracyjnej dopuściły m.in. przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. W jego w ramach możliwe będzie wypracowania wspólnego stanowiska – w granicach obowiązującego prawa – które następnie zostanie przelane na papier w formie decyzji lub postanowień. Z pewnością właśnie postępowania środowiskowe są idealne do wykorzystania w praktyce tej nowej możliwości.

Skomplikowane sprawy da się łatwiej rozwiązać

Celem nowych regulacji jest zwiększenie wpływu stron postępowania na swoje sprawy, dlatego mediacja może być stosowana w każdym przypadku, o ile jego charakter na to pozwala. Może np. znaleźć zastosowanie w sprawach konfliktowych z powodu dużej liczby stron, wniesionych środków odwoławczych, a także – w przypadku, gdy organ ma zamiar wydać decyzję na niekorzyść adresata – pozwoli na zrozumienie powodów takiego rozstrzygnięcia. Idealnie wpisują się w ideę mediacji postępowania z zakresu ochrony środowiska dotyczące np. uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwoleń zintegrowanych na wytwarzanie odpadów lub emisję gazów i pyłów do atmosfery. Zazwyczaj trwają one bowiem dużo dłużej, niż wnioskodawca pierwotnie zakładał, i narażają go na straty lub odpowiedzialność karną oraz administracyjną w razie działania mimo braku pozwolenia.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane