statystyki

Niejasne standardy lokalowe dla żłobków

autor: Michalina Topolewska19.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 19.06.2017, 07:50
dokumenty

Trudności interpretacyjne powoduje też w ocenie GIS samo sformułowanie o pomieszczeniu przystosowanym do odpoczynku dzieci.źródło: ShutterStock

Główny inspektor sanitarny (GIS) wystąpił do resortu rodziny o zajęcie stanowiska w kwestii interpretowania przepisów określających wymogi, jakie muszą spełnić żłobki i kluby dziecięce.

Taka informacja znalazła się w odpowiedzi na wystąpienie, jakie do GIS skierował dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO). Wskazywał, że trafiają do niego skargi związane z rozbieżnościami, jakie pojawiają się w wydawanych przez sanepid opiniach, potwierdzających, że żłobek lub klub dziecięcy spełnia standardy lokalowe i sanitarne wymagane przepisami zarówno ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157), jak i szczegółowo regulującego te kwestie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 10 lipca 2014 r. (Dz.U. poz. 925).

GIS wyjaśnia, że powodem tych problemów jest to, że wspomniane przepisy są nieprecyzyjne. Dlatego, aby zapewnić spójne i jednolite zasady ich stosowania, zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) o wyrażenie opinii w zakresie niektórych regulacji. Jednym z takich budzących wątpliwości przepisów jest art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z nim lokal, w którym tworzony jest żłobek, musi mieć co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dzieci. Jednak zdaniem GIS nie jest jasne, ile powinno być pomieszczeń w przypadku, gdy do placówki będzie uczęszczać więcej niż jedna grupa dzieci. Wyjaśnia, że obecnie możliwe są nawet trzy interpretacje tego przepisu. Pierwsza mówi, że każda grupa powinna mieć dwa pomieszczenia, jedno do odpoczynku, a drugie do zabawy. Z kolei druga dopuszcza, aby liczba pomieszczeń była równa liczbie grup dzieci plus dodatkowe przeznaczone tylko do spania lub leżakowania (odpowiednio dostosowane pod kątem powierzchni do liczby dzieci). Pojawia się też trzecie stanowisko, które sprowadza się do tego, że w każdej z dwóch sal przebywa odrębna grupa maluchów, przy czym w tej samej mają one nie tylko bawić się, ale też wypoczywać.

Trudności interpretacyjne powoduje też w ocenie GIS samo sformułowanie o pomieszczeniu przystosowanym do odpoczynku dzieci. Pod tym pojęciem może być bowiem rozumiana sala, która może zostać dostosowana do potrzeb dzieci tylko na czas spania, np. poprzez rozłożenie leżaków czy wyciszenie pomieszczenia. Natomiast poza godzinami wypoczynku może być wykorzystywana również w innych celach.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane