Budowy promoroweru, nurkowiska albo wybiegu dla psów chcieliby mieszkańcy Olsztyna, którzy takie pomysły zgłosili do budżetu obywatelskiego. Olsztynianie złożyli ponad 180 wniosków, niektóre z nich będą miały szansę na realizację w 2018 r.

"Po raz piąty zbieraliśmy pomysły naszych mieszkańców na projekty obywatelskie, które będą realizowane z budżetu miasta w 2018 r. Olsztyniacy złożyli ponad 180 wniosków, które zawierają pomysły z różnych dziedzin, od małych inwestycji osiedlowych typu chodnik, do większych - jak pakiet imprez kulturalno-rozrywkowych na Starówce czy nowe alejki w parkach"- powiedziała PAP dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Aneta Szpaderska.

Dodała, że w tym roku wszystkie złożone wnioski są widoczne na stronie glosujobo.olsztyn.eu. "Oczywiście ich statusy zmienią się w miarę oceny a główną listę zamieścimy 23 czerwca. Warto zauważyć, że nasi wnioskodawcy mają również drogę odwoławczą, z czego zawsze chętnie korzystają"- podkreśliła.

Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców są te dotyczące poprawy infrastruktury - budowy czy naprawy chodników, budowy siłowni pod chmurką czy ukwiecenia terenów zielonych. Ale są także zaskakujące pomysły takie jak zorganizowanie nurkowiska w jeziorze Krzywym - miejsca, gdzie można bezpiecznie uczyć się nurkować w dzień i w nocy. Inny ciekawy pomysł to budowa promoroweru, pływającej platformy, która przewoziłaby turystów i mieszkańców - rowerzystów z jednego brzegu jeziora Krzywego na drugi. Aktywnemu wypoczynkowi ma także służyć łąka piknikowa nad jeziorem Długim. Pomysłodawcy chcą, by znalazło się tam miejsce na kamienny grill i stojaki rowerowe.

Strefa sportowa i rekreacyjna, ale nie dla ludzi a dla psów - to marzenie ich właścicieli. Pomysłodawcy wybiegu dla czworonogów uważają, że w Olsztynie brakuje terenów, gdzie ich psy mogłyby swobodnie biegać, ale i pobawić z innymi czworonogami.

Tym którzy nudzą się, czekając na tramwaj czy autobus dedykowany jest pomysł "huśtawki na czekanie". Pomysłodawcy proponują montaż prostych sznurkowych huśtawek właśnie na przystankach. "Każdy obywatel starszy czy młodszy byłby zachwycony" - przekonują inicjatorzy.

Ale są i pomysły na zwiększenie kontroli nad samorządowcami. Projekt "Transparentna Rada Miasta" dotyczy zainstalowania systemu obrazu i dźwięku z sali obrad rady miasta. "Rejestracja obrad sesji doda transparentności rządom na poziomie samorządom a zainteresowanym obywatelom umożliwi być na bieżąco z działaniami samorządu. Świadomość społeczno-polityczna jest w obecnych czasach sprawą elementarną" - napisali we wniosku pomysłodawcy.

Spośród ok. 180 wniosków, ponad 50 wniosków to projekty ponadosiedlowe. O wyborze projektów do realizacji zdecydują mieszkańcy poprzez głosowanie, które odbędzie się jesienią.

Inwestycja realizowana na jednym osiedlu nie może przekroczyć 110 tys zł a dużego, miejskiego - 300 tys. zł. "Z roku na rok frekwencja wśród głosujących rośnie, co nas cieszy, bo każde zaangażowanie w życie miasta ma swoją wartość. Na dwudziestu trzech osiedlach zrealizujemy przynajmniej jeden projekt, to zależy od ich wartości oraz 4 wnioski ogólnomiejskie"- podała Szpaderska.