Gmina Długołęka leży w woj. dolnośląskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Przez jej obszar przebiega droga ekspresowa w kierunku Warszawy oraz łącznik Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Nie mniej ważne są połączenia kolejowe oraz bliska odległość od przejść granicznych. – Umiejscowienie naszej gminy jest atrakcyjne dla mieszkańców, którzy w dużej mierze zatrudnieni są we wrocławskich firmach, jak i dla przedsiębiorców – mówi wójt Iwona Agnieszka Łebek. Rzeczywiście gmina przeżywa boom napływu mieszkańców – jest ich już ponad 28 tys., systematycznie wzrasta też liczba przedsiębiorców. Swoje siedziby zlokalizowało tu wiele renomowanych firm z Polski i z zagranicy. – Gmina zasłynęła zwłaszcza za sprawą dużej ilości salonów samochodowych. Znajdują się tu przedstawiciele prawie wszystkich ogólnoświatowych marek aut – dodaje wójt. Atutami lokalizacyjnymi gminy zainteresowane są również sklepy wielkopowierzchniowe, firmy spedycyjne oraz deweloperzy powierzchni magazynowych.

Idealne miejsce do życia

Najważniejszym odbiorcą gminnych działań są sami jej mieszkańcy. To dla nich rozbudowywane są drogi, kanalizacja, infrastruktura sportowa i szkoły. Największe nakłady kierowane są na rozwój bazy oświatowej – w 2017 r. ponad 45,6 mln zł. W ramach tej kwoty powstaną m.in. dwie hale sportowe oraz kolejne publiczne przedszkole. – Dzięki inwestycjom w oświatę uczniowie, których ciągle przybywa, mają dogodne warunki do nauki i mogą kontynuować edukację w jednym miejscu: począwszy od żłobka aż po liceum – mówi wójt. Gmina stawia też na rozbudowę infrastruktury sportowej i zagospodarowanie terenów zielonych. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilkanaście boisk tartanowych i trawiastych, dwa stadiony lekkoatletyczne oraz park street workout. – Chcemy zaszczepić w młodych ludziach bakcyla sportu i zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu. Stąd troska o tego typu obiekty – dodaje Łebek. Gmina zabezpieczyła też znaczne środki na nowe place zabaw, siłownie zewnętrzne i altany rekreacyjne. – Naszym największym w tym roku sukcesem było pozyskanie 7,6 mln zł z Unii Europejskiej na budowę dróg rowerowych – chwali się wójt.

Prace w toku

Niezwykle ważnym ogniwem działań inwestycyjnych w gminie Długołęka jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej. W 2017 r. zaplanowano na ten cel ponad 10 mln zł. Władze kładą także duży nacisk na budowę dróg i infrastruktury towarzyszącej. – To kolejne działania, którymi zajmujemy się priorytetowo. W tym roku przeznaczyliśmy 6 mln zł na budowę dróg, 3,2 mln zł na przebudowę i remonty dróg, a także 2 mln zł na budowę nowych punktów świetlnych – wylicza wójt. – Jeśli przez idealne miejsce do życia rozumiemy takie, które zapewnia bezpieczeństwo, edukację, rozwój infrastruktury oraz ochronę zdrowia, to gmina Długołęka w ten kanon wpisuje się doskonale – podsumowuje Iwona Agnieszka Łebek.

PARTNER