Liczba mieszkańców Warszawy będzie się zwiększać, niezależnie od kryzysu demograficznego reszty kraju. Nie oznacza to jednak, że rozwój miasta przebiegnie bez problemów. Stolica będzie mieć problem z ociepleniem klimatu oraz starzeniem się społeczeństwa.
Takie wnioski płyną z czwartej edycji Warsaw Days 2017 – corocznej konferencji o rozwoju i wyzwaniach Warszawy organizowanej przez Oddział Warszawski Polskiego Związeku Firm Deweloperskich we współpracy ze stołecznym ratuszem. Wydarzenie objęła patronatem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tegoroczne spotkanie było poświęcone zmianom klimatycznym i zagospodarowaniu przestrzeni mieszkaniowych.
Deweloperzy mają powody do zadowolenia – w zeszłym roku sprzedano 24 tysiące mieszkań, a prognozy na przyszłość również są obiecujące. Według szacunków przedstawionych przez wiceprezydenta Michała Olszewskiego w latach 2018–2030 w stolicy powstanie 167 tys. nowych mieszkań.
– W Warszawie buduje się cztery razy więcej niż w Berlinie – zaznaczał Michał Olszewski. Jego zdaniem głównym wyzwaniem dla miasta jest umiejętne opanowanie tego procesu, tak aby był jak najbardziej przemyślany.
Podczas konferencji przedstawiono dalsze plany włodarzy stolicy na zagospodarowanie przestrzenne miasta. Władze Warszawy określiły swoje założenia w ramach strategii „Warszawa 2030” oraz nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, które zastąpi to powstałe w 2006 roku. Zmiany studium uzasadniano tym, że na tle innych miast europejskich stolica Polski charakteryzuje się stosunkowo niewielką gęstością zaludnienia.
– Miasto powinno być zwarte i kompaktowe – mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. Jak tłumaczyła, odpowiednie zagęszczenie ludności wiąże się z niższymi kosztami infrastrukturalnymi oraz mniejszą emisją spalin. Zdaniem architektki miasto powinno równolegle wspierać rozwój lokalnych centrów. – Trudno sobie wyobrazić, abyśmy musieli zaspokajać swoje codzienne potrzeby wyłącznie w centrum miasta – mówiła.
W obliczu starzenia się społeczeństwa władze miasta chcą zadbać o odpowiednie zróżnicowanie wiekowe w poszczególnych dzielnicach, aby przeciwdziałać monokulturom mieszkańców.
– Zrównoważony rozwój to nie tylko ekologia, lecz także stworzenie odpowiedniego miksu społecznego – zaznaczył wiceprezydent Michał Olszewski.
Gościem specjalnym konferencji była Tina Saaby, naczelna architekt Kopenhagi, która mówiła o architekturze miasta i strategii, która ma obowiązywać do 2025 roku i wspierać przede wszystkim rowerzystów i pieszych, a także zachęcać mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Stolica Danii jest według magazynu „Wallpaper” jednym z najlepszych miejsc do życia na całym świecie, zatem może stanowić wzór dla innych ośrodków miejskich.
Deweloperzy zwracali uwagę, że nie wszystkie rozwiązania z zagranicy sprawdzą się w Polsce. Oczekiwania mieszkańców różnią się w zależności od otoczenia i kultury.
Jak zaznaczył Paweł Putkowski, prezes zarządu Oddziału Warszawskiego PZFD, konieczne są stałe konsultacje między mieszkańcami, deweloperami i władzami miast. Jego zdaniem tylko dzięki takiej współpracy możliwe jest doprecyzowanie planów rozwoju miasta.
Miasto i deweloperzy mają zamiar pogłębiać dialog. Na wspólnej konferencji prasowej obie strony podkreślały wolę dalszej współpracy.
– Wspólnie z rynkiem deweloperskim chcemy podwyższać standard mieszkalnictwa w stolicy – mówił wiceprezydent Michał Olszewski.
Dużym zagrożeniem dla mieszkańców stolicy mogą być zmiany klimatyczne.
– Najbardziej szkodliwym zjawiskiem nie jest samo ocieplenie, lecz destabilizacja pogodowa – ostrzegał dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak mówił, nie jesteśmy w stanie powstrzymać tego zjawiska, lecz powinniśmy łagodzić jego potencjalne skutki. – Rozwiązań jest naprawdę dużo. Należy pomyśleć o ogrodach wertykalnych bądź dachowych – wskazywał. Zdaniem naukowca projektanci miasta nie mogą bagatelizować przestrzeni zielonych, bo ich brak ma bezpośredni wpływ na wzrost temperatury powietrza i tym samym zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców. W ostatnich trzech dekadach zanotowano najwyższą średnią temperaturę w całej ponad 200-letniej historii pomiarów. Zmiany będą tym bardziej dotkliwe, że społeczeństwo się starzeje. Ekspert powoływał się na statystyki. – Fale upałów zwiększają śmiertelność aż o 14 proc. Szczególnie zagrożone są osoby starsze – mówił dr Kassenberg.
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska przypomniała, że stolica ciągle pozytywnie wyróżnia się na tle innych wielkich ośrodków miejskich.
– Warszawa wciąż jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. W ostatnich 10 latach wycięto 230 tys. drzew, lecz 270 tys. posadzono – mówiła wiceprezydent. Zaproponowała, aby deweloperzy w miejsce likwidowanych drzew prowadzili nasadzenia zastępcze.
Prezes zarządu PZFD Grzegorz Kiełpsz zwrócił uwagę, że już same rozmowy między deweloperami a władzami miasta o rozwiązaniu problemów klimatycznych są niezwykle ważne.
– To znaczy, że w kontaktach pomiędzy środowiskiem inwestorów a władzą samorządową weszliśmy na wyższy poziom relacji i zrozumienia – mówił.