statystyki

Użytkownicy wieczyści też tną drzewa. Gminy mówią: Stop

autor: Leszek Jaworski29.03.2017, 08:16; Aktualizacja: 29.03.2017, 08:26
Najczęściej głównym źródłem informacji o nielegalnych wycinkach są sami mieszkańcy, bo wbrew pozorom nie wszystkim się podoba, że z ich najbliższego otoczenia znika zieleń.

Najczęściej głównym źródłem informacji o nielegalnych wycinkach są sami mieszkańcy, bo wbrew pozorom nie wszystkim się podoba, że z ich najbliższego otoczenia znika zieleń.źródło: ShutterStock

W całym kraju trwa w najlepsze wycinka drzew na prywatnych gruntach. Niestety może ona słono kosztować użytkowników wieczystych. Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie przyrody prawo do wyrębu bez zgody mają tylko właściciele. Użytkownicy wieczyści i dodatkowo dzierżawcy – nie. Niestety, jedni i drudzy nie zawsze są tego świadomi. Tymczasem samorządy już zapowiadają, że nieznajomość prawa nie uchroni przed karami finansowymi.

Najczęściej głównym źródłem informacji o nielegalnych wycinkach są sami mieszkańcy, bo wbrew pozorom nie wszystkim się podoba, że z ich najbliższego otoczenia znika zieleń. W efekcie, jak tylko słyszą piły tnące drzewa, od razu zgłaszają to bezpośrednio do urzędu lub straży miejskiej. Tak było chociażby w Szczecinie. Efekt? Strażnicy, którzy interweniowali, stwierdzili, że wycinka miała miejsce na działce będącej w użytkowaniu wieczystym. Na mandacie się jednak nie skończyło. Sprawa została przekazana do wydziału gospodarki komunalnej i urzędu marszałkowskiego w celu nałożenia kary administracyjnej.

Jednak i same gminy nie zasypiają gruszek w popiele. Jak wynika z naszej sondy, wiele z nich rozpoczęło też kontrolę we własnym zakresie. Przy czym problemem okazuje się brak obowiązku prowadzenia przez samorząd odrębnego rejestru działek będących w użytkowaniu wieczystym. Wycięcie niektórych roślin może być więc stwierdzone nawet po kilku latach – są one zewidencjonowane tylko na mapach zagospodarowania terenu.

Przypomnijmy, że bez zezwolenia mają prawo pozbywać się roślin jedynie właściciele prywatnych posesji. Użytkownicy wieczyści muszą wystąpić o nie do gminy, nie mają natomiast obowiązku uzyskania zgody faktycznego właściciela nieruchomości. Jednak Karolina Wierzba, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, dodaje, że jej zdaniem taka zgoda może mieć też pewną wartość prawną, bo ułatwi ubieganie się o zezwolenie od gminy. Sytuacja dzierżawców jest jeszcze bardziej złożona. Ci – jako posiadacze zależni – zanim wystąpią o zezwolenie na wyrąb do gminy, jeszcze muszą postarać się o zgodę na usunięcie roślin właściciela nieruchomości.

Na sytuację dzierżawców i użytkowników wieczystych nie wpłyną nawet prace nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody. Posłowie PiS chcą m.in., by właściciele działek zgłaszali gminie chęć wyrębu, a także zaproponowali wprowadzenie 5-letniego zakazu prowadzenia działalności na działce od momentu usunięcia z niej drzewa. Na razie prace nad nowelą zostały przerwane do następnego posiedzenia Sejmu.

PROBLEM: Od 1 stycznia 2017 r. wskutek kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody do katalogu zwolnień dodano przepis, który przewiduje, że nie jest konieczne zezwolenie z gminy na wycinkę drzew i krzewów znajdujących się na działce będącej własnością osoby fizycznej. Z tej furtki zaczęli korzystać także użytkownicy wieczyści i dzierżawcy, choć takie uprawnienie im nie przysługuje. Samorządy twierdzą, że informują mieszkańców o przepisach, a w razie wycinki przez użytkowników wieczystych bez wymaganej zgody wymierzają im kary. Problemem może się jednak okazać brak obowiązku prowadzenia odrębnego rejestru działek będących w użytkowaniu wieczystym na potrzeby związane z kontrolą wyrębu drzew. Wycięcie niektórych roślin może zostać stwierdzone nawet po kilku latach, ponieważ są one zewidencjonowane jedynie na mapach zagospodarowania terenu.

Wycinka drzew i krzewów ze swojej działki bez obowiązku składania wniosku w gminie przewidziana w ust. 3a dodanego do art. 83 ustawy o ochronie przyrody (dalej: u.o.p.) to nie tylko znaczne ułatwienie dla usunięcia niechcianej rośliny, lecz także zwolnienie z opłat. Uprawnienia te jednak wyraźnie zostały przyznane tylko właścicielowi gruntu.

Z art. 83 ust. 3 u.o.p. wynika, że zgoda właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Przepis ten formułuje więc zasadę, że użytkownik wieczysty gruntu zawsze musi mieć na to zezwolenie gminy. Nie musi natomiast zwracać się o zgodę do właściciela, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego. Ma więc prawo bez pytania ani nawet powiadamiania właściciela wnieść wniosek do gminy o wydanie zezwolenia.

Już z tej analizy wynika, że wyłączenie z art. 83f ust. 3a u.o.p. (dotyczy roślin na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej) nie obejmuje użytkownika wieczystego. Odmienna interpretacja stawiałaby pod znakiem zapytania sens istnienia art. 83 ust. 3 u.o.p. Ewidentnie więc widać, że wolą ustawodawcy nie było zrównanie w omawianym zakresie prawa użytkownika wieczystego i właściciela.

Potwierdza to Karolina Wierzba z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners spółka komandytowa, ale jej zdaniem zgoda może też mieć pewną wartość prawną. Według niej zgoda właściciela może być warunkiem wstępnym do złożenia wniosku o zezwolenie. – Stan prawny nieruchomości (użytkowanie wieczyste lub nieuregulowany stan prawny) nie ma znaczenia dla konieczności uzyskania zezwolenia. Chodzi tylko o ułatwienie ubiegania się o nie. Myślę, że samorządy nie będą miały w tej sprawie wątpliwości – mówi Wierzba. [sonda]


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • właściciel działki(2017-03-29 09:20) Zgłoś naruszenie 200

  Bo to żadna własność?Właśnie tej własności powinny pilnować gminy a nie prywatnych działek.Gminy nie interesują się swoją własnością.W Polsce w dalszym ciągu to urzędnik ma o wszystkim decydować.Tak jak za Hitlera i Stalina.

  Odpowiedz
 • pilarz(2017-03-29 09:48) Zgłoś naruszenie 101

  no ale za wyciecie drzewa odpowiedzialnosc ponosi chyba właściciel, czyli jak uzytkownik wieczysty wytnie drzewo, to kare administracyjną poniesie właściciel gruntu czyli np. gmina

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tadeusz(2017-03-29 18:08) Zgłoś naruszenie 50

  w wlasciciel dzialki rolnej ci co mieli wyciac juz wycieli ja czekam na zmiane przepisow mam 1,5 ha samosiejki olchy na terenie bagiennym ,do tej pory kupowalem drzewo czekalem az osiagnie przyzwoite wymiary zeby miec wlasny opal nadmieniam ze 15 lat temu byla laka jednak dzieki bobrom powstaly zeremie i zrobilo sie bagno ,postanowilem utwozyc teren rekreacyjny i uporzadkowac teren .przed nowa ustawa probowalem uregolowac sprawe w gminie ,kazano mi prygotowac mapy ,dokonac pomiarow drzew ,naniesc na plany ,gatunki drzew krzewow /dru 4 strony/ zlozyc w gminie i czekac oni mieli zadecydowac kiedy i lie bede mogl wyciac ,dlatego popieram ustawe o prywracaniu ziemi rolnej na prywatny dzialkach bez bezposredniej ingerencji urzednikow gminnych ,jezeli nie beda mieli pracy to niech sadza drzewa ,dowodem tego ze nie wszysycy wycinaja drzewa w okolicy jest nas kilku chcemy dokonac tego w odpowienim czasie wsposob kontrlowany przez nas wg potrzeb zgodnie z prawem ,JEZELI P I S ZMIENI USTAWE DLA ROLNIKOW I ZNOWU BEDZIEMY STALI POD DRZWIAMI W GMINIE,ZEBY NIE MIEC MOZLIWOSCI NA WLASEJ ZIEMI PROWADZIC WOLEJ GOSPODARKI ,BEDZIEMY,BOJKOTOWAC WYBORY A PIS DOSTANIE G...O A NIE GLOSY ROLNIKOW ..

  Odpowiedz
 • pila(2017-04-07 23:26) Zgłoś naruszenie 00

  wycinajcie drzewa na swojej działce dopóki idzie bo za niedługo nowelizacja i zaś trzeba będzie chodzić do gminy cyrk w naszym kochanym kraju robią posłowie ,piły niech idą w ruch jeszcze jest czas za można wyciec u siebie co się chce do roboty

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane