statystyki

Przedwyborcza wojna o karty do głosowania. PiS kontra PKW

autor: Tomasz Żółciak27.03.2017, 07:15; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:19
wybory, głosowanie

Wybory samorządowe organizacyjnie należą do jednych z najbardziej skomplikowanych elekcjiźródło: ShutterStock

Szykuje się zmiana ordynacji wyborczej. Chodzi o ustalenie wzoru kart do głosowania. PKW w ubiegłym tygodniu zdecydowała, że na potrzeby wyborów samorządowych w 2018 r. karty będą ponownie miały formę broszury.

– Płachty w naszym przekonaniu i w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w dotychczasowych konsultacjach, nie zdają egzaminu – ocenia przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński.

Na pierwszej stronie znaleźć miałaby się m.in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce – spis treści, a na kolejnych – listy kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze.

Złe doświadczenia...

PiS jednak na broszurę forsowaną przez PKW godzić się nie chce. Partia w dalszym ciągu pamięta złe doświadczenia z kartą zastosowaną w wyborach samorządowych w 2014 r. Wówczas na pierwszej, okładkowej stronie – wskutek losowania – znaleźli się kandydaci PSL, a kolejne komitety na dalszych stronach. To, zdaniem PiS, mogło zmylić część wyborców, czego efektem był zaskakująco wysoki wynik ludowców oraz ogromna liczba głosów nieważnych (ponad 17 proc.). Ludzie stawiali krzyżyk np. na każdej stronie broszury zamiast tylko na jednej, wybranej.

W rozmowie z DGP poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk przyznał, że forma broszury być może jest wygodniejsza, jednak tradycyjna forma „płachty” wydaje się bardziej przejrzysta. Jego partyjny kolega Marcin Horała nie wyklucza, że wzór karty ulegnie zmianie w stosunku do tego, co zaproponowała PKW. – W ramach planowanej nowelizacji ordynacji wyborczej zastanowimy się także nad kwestią jej wzoru – zapowiada poseł.

W Krajowym Biurze Wyborczym słyszymy, że przepisy kodeksu wyborczego nie wymagają jakiejkolwiek akceptacji rządu w zakresie wzoru karty (zwłaszcza że propozycja ta nie ma jeszcze formy uchwały PKW). Ale w tym momencie piłka jest i tak po stronie parlamentarzystów PiS. – Jeżeli przepisy kodeksu wyborczego w zakresie sporządzania karty do głosowania zostaną zmienione, PKW przygotuje wzór karty, który będzie zgodny z przepisami obowiązującymi w wyborach – przyznaje szefowa KBW Beata Tokaj. – Wprawdzie przewodniczący PKW wskazał na konferencji prasowej, że karta w formie książeczki jest w zasadzie propozycją ostateczną, jednak zaznaczył, że komisja nie będzie uchylać się od dyskusji, jeżeli w trakcie konsultacji pojawią się opinie o konieczności modyfikacji lub ulepszenia obecnej propozycji – dodaje szefowa KBW.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-03-27 15:16) Zgłoś naruszenie 41

    Oba rozwiązania są złe. Płachta jest bardzo niewygodna. A książeczka obnażyła wyjątkowo niski poziom czytania ze zrozumieniem w naszym Narodzie. Na spis treści też potrafiono zagłosować. A z drugiej strony... Czy to źle, że głos głosującego na spis treści był nieważny?

    Odpowiedz
  • Tadeusz Stasiak(2018-08-27 23:22) Zgłoś naruszenie 30

    zawsze brakuje pozycji "żaden z powyższych"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane