statystyki

Bezczynność organu nie zawsze jest zaskarżalna do sądu

01.03.2017, 18:00
prawo

Wzmocnieniem uprawnień instytucji właściwych do rozpatrywania skarg na działanie organów samorządu terytorialnego jest wynikająca z art. 96 ustawy o samorządzie gminnym możliwość rozwiązania rady gminyźródło: ShutterStock

Czy działanie rady gminy w każdym wypadku można zaskarżyć do sądu administracyjnego?

Należy odróżnić sytuację, w której strona składa skargę na decyzję administracyjną w swojej sprawie, od tzw. skargi obywatelskiej dotyczącej działania organu administracji publicznej, które nie jest bezpośrednio związane z sytuacją skarżącego.

W drugim przypadku skarga składana jest na podstawie przepisu art. 227 k.p.a. W takiej sytuacji zarówno sposób jej załatwienia, jak i bezczynność organu nie mogą być skutecznie poddane kontroli sądów administracyjnych, co znajduje potwierdzenie nie tylko w bogatym orzecznictwie sądów administracyjnych, ale również w piśmiennictwie.

W sprawach, w których obywatel nie broni indywidualnego interesu, ustawodawca za wystarczające zabezpieczenie praw obywatelskich uznał poddanie ich nadzorowi sprawowanemu przez organy wyższego stopnia. W takim przypadku brak możliwości zaskarżenia bezczynności organu nie narusza przepisów konstytucji. Na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy zasadniczej strona ma prawo do rozpatrzenia sprawy przez sąd. To uprawnienie odnosi się jednak do sytuacji, w której rozstrzyga się o prawach i obowiązkach określonej osoby. Tymczasem skarga wnoszona w trybie art. 227 k.p.a. nie posiada takiego charakteru.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane