statystyki

Wójt też musi opracować swój plan urlopów

autor: Not. AR04.01.2017, 07:14; Aktualizacja: 04.01.2017, 09:28
Podmiotem, który zawiera umowę o pracę z wójtem jest przewodniczący rady gminy

Podmiotem, który zawiera umowę o pracę z wójtem jest przewodniczący rady gminyźródło: ShutterStock

Pracownicy samorządowi w urzędzie gminy na początku roku oddali do kadr swoje plany urlopowe. Czy wójt musi dostosować się ze swoim wypoczynkiem do pozostałych urzędników?

Tak. Wójt także musi się dostosować do takiego planu – nie może wziąć urlopu, kiedy zechce. Przede wszystkim należy wskazać, że wójt podobnie jak inni urzędnicy jest pracownikiem urzędu. Owszem, zatrudnianym na specjalnych zasadach, które kodeks pracy określa jako nawiązanie stosunku pracy z wyboru, lecz jednak klasyfikowanym jako pracownik. Oczywiście pojawia się wobec tego pytanie, kto jest jego przełożonym.

Podmiotem, który zawiera umowę o pracę z wójtem jest przewodniczący rady gminy. To on, rada gminy, a także osoba zastępująca wójta lub sekretarz wykonują wobec wójta obowiązki pracodawcy. Wynika to m.in. z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Przepisy wcześniejszej ustawy o pracownikach samorządowych (z 22 marca 1990 r.) opierały się na koncepcji, wedle której dokonywanie czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta należało do rady gminy. Ustawa dopuszczała jednak możliwość scedowania tych kompetencji przez radę na jej przewodniczącego.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane