RPO: Prawa lokatorów nadal źle chronione

autor: Paulina Szewioła04.01.2017, 16:00
mieszkanie

RPO zasugerował wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów przepisów doprecyzowującychźródło: ShutterStock

Brakuje skutecznej drogi rozstrzygania spornych kwestii dotyczących oferty najmu lokalu socjalnego – uważa RPO. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich docierają liczne skargi dłużników, którzy wskazują, że gminy oferują im lokale nie tylko nieodpowiednie ze względu na ich sytuację zdrowotną czy rodzaj niepełnosprawności, ale czasem wręcz nienadające się do zamieszkania ze względu na zły stan techniczny czy sanitarny.

W tym kontekście Adam Bodnar w swoim pierwszym wystąpieniu do ministra infrastruktury i budownictwa zwrócił uwagę, że w obowiązujących przepisach do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1648 ze zm.) nie został uregulowany tryb realizacji uprawnienia do lokalu socjalnego, brakuje też efektywnej procedury na poddanie ocenie sądu, czy proponowany lokal odpowiada definicji ustawowej.

Z tego względu RPO zasugerował wtedy wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów przepisów doprecyzowujących powyższe kwestie.

Resort w odpowiedzi co prawda zmiany zapowiedział, jednak – co zauważył teraz RPO – z obietnic się nie wywiązał. Będący bowiem na etapie opiniowania projekt nowelizacji z 8 listopada 2016r. ustawy o ochronie praw lokatorów nie reguluje tej problematyki. Z tego względu RPO ponownie zaapelował o wprowadzenie zmian legislacyjnych w tym zakresie. 


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Marcin(2017-01-05 07:56) Zgłoś naruszenie 60

    Wracamy do czasów "czy się stoi, czy się leży..."

    Odpowiedz
  • realista(2017-01-04 17:58) Zgłoś naruszenie 190

    Do jasnej ciasnej. A kiedy to RPO upomni się o prawa właścicieli mieszkań i domów, którzy są wręcz dyskryminowani w polskim prawie. Pytanie z tych mocno retorycznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane