statystyki

Kiedy może być wydana decyzja środowiskowa

autor: Leszek Jaworski17.12.2016, 11:30
dokumenty

W razie gdy stwierdzone zostanie przystąpienie do realizacji przedsięwzięcia przed wydaniem decyzji środowiskowej – procedura środowiskowa co do zasady nie może być kontynuowana.źródło: ShutterStock

Wystąpiłem do gminy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Planuję budowę zakładu zbierania i odzysku odpadów. Wójt określił obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Dokument przedłożyłem. Przyznaję, że nie czekając na wydanie decyzji środowiskowej, rozpocząłem realizację inwestycji, ale po kontroli nadzoru budowanego – przywróciłem stan pierwotny. Mimo to wójt odmówił wydania decyzji środowiskowej. Czy słusznie?

W sytuacji, gdy inwestor przystąpił wprawdzie do realizacji przedsięwzięcia, ale następnie przywrócił samowolę do stanu pierwotnego – nie ma podstaw do odmowy podjęcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pogląd ten potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 6 lipca 2016 r. (sygn. akt II SA/Gl 275/16). Wskazał on, że nie można odmówić wydania decyzji środowiskowej, gdy inwestor przed wydaniem takiego rozstrzygnięcia przystąpi do realizacji inwestycji, a jego działania zostały czy to zalegalizowane przez organy nadzoru budowlanego, czy też we własnym zakresie usunął on ich skutki i obecnie nie toczy się już postępowanie legalizacyjne.

Z orzecznictwa wynika, że w niektórych warunkach nie jest wykluczone wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w stosunku do inwestycji rozpoczętych w warunkach samowoli budowlanej czy już zrealizowanych (por. wyrok WSA w Gliwicach z 10 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 1998/13).

Podstawą takiego stanowiska jest brzmienie art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (u.u.i.ś.). Wynika z niego, że wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem nie tylko decyzji o pozwoleniu na budowę czy o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, ale także decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i rozstrzygnięciu o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych (wydawanych na podstawie ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane; dalej u.p.b.).


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane