Rząd ignoruje interesy rolników: Uprawa tytoniu w Polsce jest zagrożona

autor: Patrycja Otto03.10.2016, 07:01; Aktualizacja: 03.10.2016, 08:00
tytoń-rolnictwo

Jeszcze niedawno Warszawa toczyła zażartą walkę o cienkie papierosy, gdy rozważano wprowadzenie zakazu ich produkcji podczas prac nad obowiązującą od 8 września dyrektywą tytoniową.źródło: ShutterStock

W ubiegły poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie unijnej grupy roboczej ds. zdrowia publicznego. Jego celem było wypracowanie stanowiska UE na listopadową konferencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas której zostaną przyjęte nowe zalecenia antynikotynowe. WHO chce, by wśród nich pojawił się zakaz sprzedaży slimów i redukcja zawartości nikotyny do 0,4 mg w papierosie. Polski rząd reprezentowany przez resort zdrowia zignorował jednak apele plantatorów tytoniu i związków przedsiębiorców o zgłoszenie sprzeciwu w sprawie proponowanych zakazów. Zrobili to za to Bułgarzy i Czesi, którzy także są dużymi producentami tytoniu.

Tymczasem jeszcze niedawno Warszawa toczyła zażartą walkę o cienkie papierosy, gdy rozważano wprowadzenie zakazu ich produkcji podczas prac nad obowiązującą od 8 września dyrektywą tytoniową. Efektem był kompromis: zakaz sprzedaży papierosów mentolowych od 2020 r. w zamian za utrzymanie slimów. – To skandal. W ten sposób dajemy przekaz UE, że nie jesteśmy konsekwentni, co może być zachętą do kolejnych niekorzystnych dla naszego kraju zmian – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kolejne spotkanie unijnej grupy roboczej ds. zdrowia publicznego w Brukseli odbędzie się 10 października. Z naszych informacji wynika, że Ministerstwo Zdrowia wciąż pracuje nad stanowiskiem.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Plantatorzy wywiozą rząd na taczkach(2016-10-03 15:08) Zgłoś naruszenie 310

    Mamy w Polsce największy i najnowocześniejszy w UE przemysł tytoniowy, dziesiątki tysięcy ludzi dzięki temu mają pracę. Jak rząd z powodu własnej głupoty nie potrafi zadbać o nasze interesy to tysiące plantatorów z biednej ściany wschodniej znajdzie wiele taczek żeby zrobić z tym rządem co trzeba. Bawią się w gierki z opozycją zamiast dbać o interesy gospodarcze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane