statystyki

Unijne dopłaty dla rolników: Biznes przeorany przez Brukselę

autor: Patrycja Otto, Damian Furmańczyk30.03.2016, 07:44; Aktualizacja: 30.03.2016, 09:08
rolnik

Producenci i dystrybutorzy oczekują w tym roku najwyżej zahamowania trendu spadkowego w sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych, widocznego od co najmniej trzech lat.źródło: ShutterStock

Ruszają unijne dopłaty dla rolników, a wraz z nimi zaczyna się gra o wielkie pieniądze na rynku maszyn gospodarczych.

W najbliższy czwartek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków od młodych rolników poszukujących wsparcia w związku z planowaną modernizacją gospodarstwa. Działanie agencji jest finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Łącznie do rozdania jest 718 mln euro (3,05 mld zł).

O 100 tys. zł mogą się ubiegać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje rolnicze, które nie przekroczyły 40. roku życia i od co najmniej 18 miesięcy są właścicielami lub posiadaczami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1 ha lub większego. Kwota dofinansowania nie jest zależna od wartości zakupionego sprzętu. Ale są ograniczenia dotyczące np. urządzeń, na które można pozyskać dofinansowanie. Ponadto istnieje ryzyko, że rolnik go nie otrzyma, jeśli urzędnik znajdzie sprzęt w cenie niższej niż ta, po której został dokonany zakup.

O tym, że rolnicy szykują się do inwestycji, świadczy frekwencja tegorocznych Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „Agrotech”, które w połowie marca odbyły się w Kielcach. – Przez trzy dni targowe hale przeżywały prawdziwe oblężenie. Przewinęło się przez nie 64 tys. zainteresowanych, czyli o prawie 3 tys. więcej niż w roku ubiegłym – mówi nam Barbara Sipa ze spółki Targi Kielce. I dodaje, że szczególnym zainteresowaniem cieszyło się w tym roku stoisko ARiMR.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane