Nie są możliwe dopłaty do hodowli trzody chlewnej w Polsce. Minister rolnictwa Marek Sawicki, gość radiowej Jedynki wyjaśniał, że zamiast tego, rolnicy mogą liczyć na unijne dopłaty inwestycyjne.

Przypomniał, że do zagospodarowania będzie 60 tysięcy euro dla inwestycji w małych gospodarstwach rolnych oraz od 200 do 900 tysięcy euro do modernizacji średnich gospodarstw. Jego zdaniem, taki zastrzyk finansowy obniżyłby w przyszłości koszty produkcji w danym gospodarstwie.

Odnosząc się do zapowiadanych przez przedstawicieli OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych protestów w razie braku rozmów z premier Ewą Kopacz, gość Sygnałów Dnia podkreślił, że "na drogach nie ustali się cen". Dodał, że takie działania zupełnie niepotrzebnie wiodą rolników na manowce.

"Wychodząc na przeciw potrzebom rolników, resort rolnictwa wraz z organizacjami rolniczymi i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinien jak najszybciej poinformować zainteresowanych o tym, jakie są możliwości uzyskania wsparcia finansowego" - mówił minister Sawicki.

Przypomniał, że w najbliższych sześciu latach do wzięcia jest 42,5 mld euro. Ten, kto dobrze przygotuje wniosek może uzyskać 700 tysięcy euro - zaznaczył Marek Sawicki.