Prawie wszystkie dziki w Polsce mają zostać wybite. Naukowcy: odstrzał dzików nie zatrzyma rozprzestrzeniania się ASF

08.01.2019, 16:15; Aktualizacja: 08.01.2019, 16:25
Dzik

Dzikźródło: ShutterStock

Do końca lutego prawie wszystkie dziki w Polsce zostaną zabite. Także młode i ciężarne lochy. Nawet zwierzęta żyjące w parkach narodowych. Razem ponad 210 tysięcy dzików! To działanie okrutne, kosztowne, pozbawione podstaw naukowych i nieskuteczne, bo za rozprzestrzenianie wirusa odpowiedzialni są przede wszystkim ludzie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • xyz(2019-01-08 19:23) Zgłoś naruszenie 1211

    Niemcy w latach 2017-2018 prewencyjnie odstrzelili na terytorium swojego kraju ponad 800 tys dzików. Koszt odstrzału wyniósł około 145 mln Euro. Trzeba tu nadmienić, że Niemcy na swoim terenie nie posiadali ognisk z wirusem ASF. Myśliwi dokonali odstrzału dobrowolnie,a w kraju w związku z tym nie było dyskusji i protestów. Niemcy mogą się chwalić, że produkują mięso czyste bez podejrzeń o zarażenie wirusem ASF. W Polsce tzw fałszywi obrońcy chcą natomiast wykończyć krajowych producentów trzody chlewnej poprzez takie niedorzeczne protesty i akcje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zygmunt(2019-01-09 09:52) Zgłoś naruszenie 73

    Jestem członkiem PZŁ, myśliwym od czterdziestu lat. Myśliwym - nie barbarzyńcą i za żadne pieniądze udziału w tym nie wezmę. W tej chwili niektóre lochy prowadzą już młode inne przed wyproszeniem. Zabiją lochę, a warchlaki co, będą dusić. To jest chory pomysł, chorych ludzi. Wśród pszczół panuje warroza, swego czasu czesi porażone pnie pszczele truli, a pszczelarzom dostarczali pszczoły z terenów wolnych od warrozy. Jak myślicie, czy w Czechach nie ma warrozy? Jest, ma się równie dobrze jak w innych krajach. PiS zniszczył hodowlę koni, czy Jurgiel odpowiedział za swoje błędne decyzje, czy Szyszko poniósł konsekwencje za wycinki drzew.? Wybijanie dzików nie ma żadnego uzasadnienia, nie jest żadną gwarancją, że USF zniknie. Dziki po chlewniach się nie włóczą, nie trzeba wozić padłych sztuk przez pół Polski i importować po cichu mięsa z terenów porażonych. Jeżeli po wybiciu dzików USF przetrwa to co? następni w kolejności - durni ministrowie. Dziki przetrwały I wojnę światową, przetrwały okupację hitlerowską mam nadzieję, że obecnych też przetrwają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • grzegorz(2019-01-10 17:57) Zgłoś naruszenie 60

    obłuda; w ubiegłych latach w Polsce rokrocznie ginęło ponad 200 tys. dzików; w 2015/16 (to tzw. rok gospodarczy - czyli 12 mscy) odstrzelono ponad 300 tys. I co? źródło - pytać googla o "statystyki łowieckie"

    Odpowiedz