statystyki

NIK o systemie do rolniczych dopłat: Informatyzacja warta miliony, a użyteczność znikoma

autor: Jakub Pawłowski24.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 24.10.2018, 08:06
rolnik, rolnictwo

1,3 mln tyle wniosków średnio obsługuje ARiMR każdego roku.źródło: ShutterStock

 System informatyczny, który miał pozwolić sprawnie obsługiwać wnioski o płatności bezpośrednie dla rolników, nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Do tego kosztował za dużo, a towarzyszące jego obsłudze problemy wciąż pozostają w wielu kwestiach nierozwiązane. Pieniądze trafiły do rolników tylko dzięki nadprogramowemu zaangażowaniu pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), którzy pracowali na dwie zmiany, również w dni wolne.

To ustalenia z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarł DGP. Wynika z niego, że mimo dużych wydatków na dopasowanie systemów informatycznych do nowych wymagań i ogromnych potrzeb, to narzędzia te były wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu.

– W formie elektronicznej, przy użyciu aplikacji eWniosek, złożono w 2015 r. niecałe 8 tys. wniosków. To niecałe 0,59 wszystkich. Poziom ten utrzymywał się w kolejnym roku, tylko w 2017 r. przekroczono liczbę 11 tys. wniosków. Tym sposobem zbliżono się do i tak marginalnego niecałego 1 proc. – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

– Pism składanych w tradycyjnej, papierowej formie, które zalały AMRiR i wymusiły reorganizację pracy tak, by wyrobić się w terminach, było nieporównywalnie więcej – dodaje. Każdego roku AMRiR obsługiwała bowiem ponad 1,3 mln wniosków, które łącznie opiewały na niebagatelną kwotę średnio ponad 14 mld zł rocznie.

NIK konkluduje, że wyraźny brak zainteresowania składaniem wniosków drogą elektroniczną wynikał głównie z trudności, jakie napotykali rolnicy przy obsłudze aplikacji, a także z czasowego ograniczenia przez ARiMR pełnej dostępności wniosku, który regularnie przechodził modyfikacje i był wielokrotnie dopracowywany.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane