Ograniczenia dotyczące województw mazowieckiego i lubelskiego obowiązują od 16 sierpnia – przekazało w środę PAP biuro prasowe Służby. W lutym 2015 roku taki sam zakaz wprowadzono dla województwa podlaskiego.
Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 91 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 68 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u świń wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
Odnotowano też ponad 450 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.
Na początku sierpnia we Lwowie doszło do spotkania wiceminister rolnictwa Ewy Lech z ukraińskimi partnerami odpowiedzialnymi za zwalczanie ASF na Ukrainie. Strona ukraińska poinformowała wówczas, że stwierdzono tam 238 zachorowań, z tego 201 u świń domowych, 36 u dzików i jeden przypadek ASF w rzeźni.
Polska delegacja zadeklarowała, że chce pomóc w przeszkoleniu ukraińskich urzędników i lekarzy weterynarii. Chodzi o przekazanie zasad postępowania w przypadku wykrycia wirusa ASF, co może pomóc w pozyskaniu unijnych środków na ten cel.
Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważnych ograniczeń w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.