To, co się dzieje w polskim rolnictwie, wymaga jak najszybszej interwencji rządu; czas dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela się skończył, oczekujemy działań od premier Beaty Szydło - powiedział w piątek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To, co się dzieje w polskim rolnictwie, wymaga jak najszybszej interwencji rządu, już nie ministra rolnictwa, bo w jego interwencje nie wierzymy. Po prostu nie wykonuje zadań mu powierzonych, nie realizuje polityki rolnej, nie dba o polska wieś i polskich rolników, nie zabezpiecza ich interesów" - ocenił na konferencji w Sejmie szef ludowców.

Podkreślił, że PSL nie może "przechodzić obojętnie nad sytuacją dotyczącą coraz większego rozlewania się po Polsce ptasiej grypy, ale też nowych, bardzo złych skutków dla polskiej gospodarki, wynikających z afrykańskiego pomoru świń (ASF)".

Prezes Stronnictwa zwrócił uwagę, że na początku tygodnia Białoruś, w związku z nowymi przypadkami ASF, wprowadziła czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z trzech polskich województw oraz z części Rosji.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że to znów uderzy w polskich rolników, w przemysł rolno-spożywczy.

"Żądamy od ministra rolnictwa interwencji, ale przede wszystkim żądamy tej interwencji od pani premier" - zaapelował szef ludowców. Według niego, premier Szydło "musi wziąć odpowiedzialność za tę sprawę".

"Widać, że przegląd resortów - gdzie jakoś chyłkiem przeszło Ministerstwo Rolnictwa - nie przyniósł efektów" - uznał Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że "jest już czas, żeby podejmować decyzje, czas na zastanowienie, ale dla ministra Jurgiela ten czas minął - oczekujemy tych działań od rządu, na czele z panią premier".

We wtorek oficjalna agencja BiełTA, powołując się na komunikat departamentu weterynarii i wyżywienia białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa i Wyżywienia, podała, że "Białoruś podejmie dodatkowe działania mające na celu ograniczenie wwozu wieprzowiny z niektórych regionów Rosji i Polski w związku z zarejestrowaniem tam nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń”.

Ograniczenia dotyczą w Polsce województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego, a w Rosji – obwodów saratowskiego i iwanowskiego.

Zakaz dotyczy żywych świń, wieprzowiny i produktów pochodzących z jej przetwórstwa, a także surowca uzyskanego ze skóry, rogów, kopyt, szczeciny i jelit, mięsa dzików i trofeów łowieckich z gatunków podatnych na chorobę. Ograniczony jest także wwóz pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb. Kolejna grupa towarów objęta zakazem to sprzęt, który był używany do transportu świń i produktów przetwórstwa zwierzęcego, a także do przetrzymywania, uboju i rozbioru mięsa wieprzowego.

Przyczyną wprowadzenia obostrzeń jest, jak podaje BiełTA, informacja Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt o nowych przypadkach zachorowań zwierzyny podatnej na afrykański pomór świń.