statystyki

Nowelizacja prawa autorskiego: Hazardziści będą finansować pisarzy

autor: Sławomir Wikariak13.05.2015, 07:25; Aktualizacja: 13.05.2015, 08:29

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) zakłada wprowadzenie rekompensaty dla pisarzy i wydawców za to, że ich książki są bezpłatnie wypożyczane przez biblioteki publiczne. Wymaga tego od nas prawo unijne. Podczas konsultacji Ministerstwo Finansów zgłosiło jednak zastrzeżenia co do źródeł finansowania tej rekompensaty, sugerując, że powinny się do niej dołożyć samorządy.

Ostatecznie stanęło na tym, że wypłaty pochodzić będą z Funduszu Promocji Kultury zasilanego z dopłat przewidzianych w przepisach o grach hazardowych, w których monopol ma państwo. Pieniądze będą wpłacane wybranej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, a ta podzieli je między pisarzy i tłumaczy na język polski oraz wydawców. Do pierwszych trafi 75 proc., a do drugich 25 proc. środków. Wynagrodzenia będą uzależnione od popularności danej książki i wyniosą od 40 zł do 20 tys. zł rocznie.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane