statystyki

Tantiemy muszą być rozliczane jako przychód z działalności gospodarczej

autor: Patrycja Dudek29.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:24
Z pytaniem zwrócił się anglista, który prowadzi działalność gospodarczą i niedawno przetłumaczył książkę

Z pytaniem zwrócił się anglista, który prowadzi działalność gospodarczą i niedawno przetłumaczył książkęźródło: ShutterStock

Jeżeli dzieło zostało wykonane w ramach działalności gospodarczej, to tantiemy trzeba rozliczyć w ramach tego samego źródła przychodów – stwierdził dyrektor KIS.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się anglista, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania lekcji języka angielskiego oraz w zakresie tłumaczeń. We wniosku o interpretację poinformował, że niedawno przetłumaczył książkę, za co dostał wynagrodzenie. Zapłacił od niego podatek jak od dochodu z działalności gospodarczej.

Jego pytanie nie dotyczyło jednak samego honorarium, a tantiem. Zgodnie z umową tłumacz otrzymywał bowiem opłaty licencyjne od sprzedanych egzemplarzy książki. Miał też zastrzeżone prawo do udzielania licencji na tłumaczenie na inne języki na podstawie jego własnego tłumaczenia.

Jak biznes, to biznes


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane