statystyki

Włodarz nie może publikować zdjęć z dziećmi z domu dziecka. Ich prywatność chroni RODO

autor: Piotr Wódkowski19.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 19.01.2019, 12:20
grupa dzieci

Wizerunek, zgodnie z RODO, nawet jeśli stanowi szczegół większej całości, uznać należy za daną osobową.źródło: ShutterStock

Prezydent naszego miasta na swoim oficjalnym profilu w portalu Facebook opublikował relację ze świątecznych wizyt, jakie odbywał w okolicznych domach dziecka. Na zdjęciach znajdowały się wizerunki dzieci będących wychowankami tychże domów. Czy prezydent miał do tego prawo? Czy powinien uzyskać zgodę dzieci lub ich opiekunów prawnych?

Publikując wizerunki dzieci z domów dziecka, prezydent naruszył prawo. Nawet ewentualna zgoda dzieci lub ich opiekunów prawnych na taką publikację z dużym prawdopodobieństwem zostałaby uznana za udzieloną nieskutecznie. Taki wniosek można wysnuć z analizy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: prawo autorskie) oraz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (dalej: RODO).

Co na to prawo autorskie…

Artykuł 81 ust. 1 prawa autorskiego wymaga zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku osoby przedstawionej na zdjęciu, jednocześnie czyniąc wyjątki w przypadku wizerunków osób publicznych utrwalonych w związku z pełnieniem przez nie funkcji publicznych oraz w przypadku osób, które stanowią szczegół większej całości (np. krajobrazu lub relacji z wydarzenia).

W omawianej sytuacji można przyjąć dopuszczalność rozpowszechniania wizerunku bez zgody osób, które on przedstawia, bo zostały one utrwalone przy okazji relacji z wydarzenia, jakim była wizyta prezydenta miasta w domu dziecka. Zasadne wydaje się stwierdzenie, że każdy z wizerunków stanowił szczegół większej całości. W doktrynie prawa autorskiego przyjmuje się bowiem, że dla zastosowania art. 81 ust. 1 pkt 2 prawa autorskiego rozstrzygające znaczenie ma relacja między wizerunkiem osoby (lub osób) a pozostałymi elementami jego treści. Jeśli wizerunek osoby stanowi jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawienia (w razie jego usunięcia nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia), rozpowszechnianie nie wymaga zezwolenia (tak: „Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz”, pod. red. E. Ferenc-Szydełko, wyd. 3, Warszawa 2016).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane