statystyki

Audiobooki dla niewidomych w ramach dozwolonego użytku

autor: Sławomir Wikariak24.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:31
audiobook

Branża wydawnicza podczas konsultacji projektu zwracała uwagę na zagrożenia związane z piractwemźródło: ShutterStock

Organizacje działające niekomercyjnie na rzecz osób niewidomych czy niedowidzących będą mogły dostosowywać książki do właściwych dla nich formatów.

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm.) poszerza zakres dozwolonego użytku na rzecz osób niepełnosprawnych. Chodzi o osoby z ograniczoną zdolnością czytania – nie tylko niewidome czy niedowidzące, ale również te, które np. nie są w stanie samodzielnie trzymać książki lub też mają niepełną zdolność postrzegania lub czytania. Nowe przepisy mają im ułatwić dostęp do literatury. Tak zwane upoważnione podmioty, czyli organizacje działające niekomercyjnie na rzecz osób niepełnosprawnych, instytucje oświatowe czy uczelnie będą mogły udostępniać niepełnosprawnym osobom książki w formie dla nich przystosowanej. Wolno im będzie kopiować książki, ale także dostosowywać je do potrzeb osób mających problemy z czytaniem. W grę wchodzi ich druk przy użyciu alfabetu Braille’a, tworzenie kopii elektronicznej (e-booki) z większymi literami, a nawet nagrywanie audiobooków. Osoby niepełnosprawne będą mogły za darmo korzystać z tych kopii.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane