statystyki

Prawo autorskie: Książki dostępne dla wszystkich

autor: Szymon Cydzik23.10.2018, 17:00
książki, książka

Zmiana ustawy przewiduje wprowadzenie nowego wyjątku do prawa autorskiego, który pozwoliłby tworzyć kopie książek w tych formatach bez zgody ich autorów.źródło: ShutterStock

Dziś rząd ma zająć się projektem nowelizacji prawa autorskiego, który ma ułatwić korzystanie z dzieł literackich osobom niewidomym, słabo widzącym oraz mającym ograniczoną zdolność postrzegania lub czytania. Chodzi tu nie tylko o wady wzroku, ale też np. o niemożność utrzymania książki i poruszania oczami.

Szacunki wskazują, że dostępność dzieł literackich w formatach umożliwiających dostęp osobom ze wspomnianymi niepełnosprawnościami wynosi od 7 do 20 proc.

Aby umożliwić im korzystanie z literatury, należy wydawać ją w specjalnych formatach obejmujących np. druk alfabetem Braille’a, duży druk, książki elektroniczne i audiobooki ze specjalną nawigacją, audiodeskrypcję i transmisje radiowe.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane