Właściwy wybór zawodu i mądre zaplanowanie swojej kariery to klucz do sukcesu na rynku pracy. Niestety często zdarza się, że młodzi ludzie już na starcie kariery zawodowej popełniają błędy, za które potem przychodzi im słono zapłacić.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Będę pracował tam, gdzie dobrze płacą
Wszyscy wiedzą, że są takie branże i takie zawody, w których pensje są zdecydowanie wyższe niż gdzie indziej. Branża IT, zawody prawnicze, medyczne, finansowe – wszędzie tam potencjalnych pracowników kuszą duże pieniądze. Czy jednak decyzja o kształceniu się w jednej z takich profesji powinna być podyktowana wyłącznie wysokimi dochodami, jakie można w niej osiągnąć? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: nie. Warto bowiem najpierw przemyśleć swoje cele długofalowe oraz zastanowić się nad tym, co naprawdę lubi się robić. Kierując się wyłącznie potencjalnymi dochodami łatwo zignorować bardzo ważne czynniki sukcesu zawodowego: własne atuty i zdolności.
ShutterStock
2
Społeczny prestiż zawodu
Z jednymi zawodami wiąże się wysokie wynagrodzenie – z innymi: prestiż i szacunek społeczny. Jednak prestiż – podobnie jak potencjalne zarobki – nie powinien być czynnikiem decydującym o wyborze ścieżki zawodowej. Społeczny prestiż zawodu nie wystarczy bowiem, by znaleźć wewnętrzną motywację do ciągłego rozwoju i czerpania zadowolenia z pogłębiania umiejętności i wiedzy w danej dziedzinie.
ShutterStock
3
Naśladowanie rodziców
Drogę zawodową dla swoich dzieci niektórzy rodzice wybierają sami, często proponując swoim potomkom „dziedziczenie” własnej profesji. Pozornie takie rozwiązanie może wydawać się korzystne: szlak został już bowiem przetarty, tajniki zawodu i wiadomości kto jest kim w branży są na wyciągnięcie ręki, a łagodne wejście do zawodu może odbywać się pod opiekuńczym okiem rodzica. Wszystko to wydaje się gwarantować sukces i wyprzedzenie rówieśników w wyścigu, którego stawką są wysokie pozycje zawodowe. Ubocznym kosztem wybrania takiej ścieżki może być jednak nieskorzystanie z własnego potencjału, który nie musi w 100 proc. pokrywać się z predyspozycjami rodziców.
ShutterStock
4
Realizowanie niespełnionych ambicji rodziców
Zdarzają się też rodzice, którzy w młodości nie wybrali swojego wymarzonego zawodu i teraz chcą, aby błąd ten „naprawiło” ich dziecko. W takiej sytuacji zamiast partnerskiego wsparcia w wyborze indywidualnej drogi zawodowej dziecko otrzymuje ponawiane sugestie i kolejne argumenty, by wybrać zawód, który chciał wykonywać rodzic. Przelanie ambicji z rodzica na dziecko pomija jednak najczęściej indywidualne predyspozycje potomka i nie daje mu szansy na podjęcie samodzielnej decyzji uwzględniającej jego mocne strony.
ShutterStock
5
Kurczowe trzymanie się jednego zawodu
Nawet po wybraniu zawodu, w którym młody człowiek chce się realizować – nie powinien on tracić z oczu także innych możliwości. Zarówno rynek pracy, jak i sam pracownik zmienia się z każdym miesiącem. Niektóre ścieżki kariery zawodowej się zwężają lub zamykają, inne zaczynają stwarzać nowe możliwości. Śledzenie bieżących trendów w różnych profesjach może doprowadzić do wytyczenia nowego szlaku kariery zawodowej. Być może to, co było dotąd tylko działalnością hobbystyczną, może przynieść sukces zawodowy? Może czas na przejście z etatu na pracę na własny rachunek? A może warto poszukać pracy za granicą?
ShutterStock
6
Jeden pracodawca na całe życie
Początek kariery zawodowej to czas testowania swoich mocnych stron i zdobywania nowych umiejętności. Podpisanie umowy o pracę na czas nieokreślony na tym etapie to z pewnością sukces, ale warto zadać sobie pytanie, czy takie rozwiązanie mobilizuje do rozwoju? Związanie się na długie lata z pracodawcą może być kapitalnym punktem wyjścia do kariery, ale może też być ryzykowne. Pierwsze lata pracy można bowiem spożytkować na terminowanie w różnych miejscach, które zweryfikują nasze zawodowe cele i umiejętności w praktyce.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama