Co studiować, by po zakończeniu nauki odnaleźć się na rynku pracy? A może - jeśli w twoim zawodzie trudno o pracę - warto się przekwalifikować? Trudno przewidzieć jak będzie wyglądać rynek pracy za 5 czy 10 lat. Są jednak zawody, których przedstawiciele o zatrudnienie w najbliższym czasie martwić się raczej nie powinni.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Programista
To ekstraklasa w świecie IT. Doświadczenie i znajomość języka Python, C++ czy Java jest - i jeszcze długo będzie - furtką do kariery. Na niższych stanowiskach w tej branży ważniejsze w tym zawodzie jest to, co umiesz, a nie to, jakie studia czy kursy ukończyłeś (dyplomy i certyfikaty przydadzą się jednak jeśli myślisz o kierowniczym stanowisku w branży). Zawód nie jest oczywiście jednolity, mieści się w nim wiele specjalizacji (programista webowy, aplikacji, systemów), w dodatku profesja ta cały czas ewoluuje. To ostatnie jest jednak dla programistów optymistyczne – fakt, że komputery przebojem wdzierają się do kolejnych dziedzin życia sprawia, że o popyt na programistów można w najbliższym czasie być spokojnym.
ShutterStock
2
Inne zawody z branży IT
Na programistach świat IT się jednak nie kończy. Dla przykładu: serwisowanie sprzętu komputerowego nie wymaga znajomości języka programowania, a na brak klientów w tym fachu narzekać nie można. Na brak pracy nie będą narzekać także graficy komputerowi. Wiele etatów czeka również na osoby, które na pozycji administratorów opiekują się całokształtem kwestii IT w firmach i urzędach. Wiele zadań webmasterów, którzy zajmują się projektowaniem i wykonywaniem stron internetowych, także nie wymaga wiedzy z zakresu programowanie. Warto zastanowić się także nad rolą testera oprogramowania albo analityka systemów typu big data, czyli systemów, które przetwarzają dla dużych instytucji ogromne ilości informacji.
Inne
3
Marketing i PR
Rosnąca rola nowych mediów i wzrost znaczenia właściwego wizerunku przedsiębiorstwa gwarantują utrzymywanie się popytu na osoby, o ten wizerunek dbające. Tempo obiegu informacji, przy stałym wzroście znaczenia Internetu powoduje, że praca fachowców od marketingu i public relations wymaga coraz szerszych kompetencji. Dobra reputacja w sieci jest dla firm kwestią życia i śmierci w grze rynkowej – kto chce przetrwać i się rozwijać, będzie musiał zapewnić sobie osłonę wizerunkową i profesjonalną strategię zarządzania marką.
ShutterStock
4
Zdrowie i uroda
Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb materialnych człowiek zaczyna przywiązywać większe znaczenie do swojego stanu zdrowia. Lekarze, pielęgniarki i aptekarze nie wyczerpują bynajmniej listy zawodów, które czerpią z tego zyski. Na brak pracy nie powinni narzekać dietetycy, trenerzy personalni, instruktorzy aktywności ruchowej, rehabilitanci, fizjoterapeuci oraz personel pomocniczy w centrach medycznych, urody i odnowy biologicznej.
ShutterStock
5
Inżynier
Pożądanymi pracownikami na rynku pracy są przedstawiciele w zasadzie wszystkich kierunków inżynierskich, m.in.: automatyki, inżynierii środowiska, elektroniki, chemii. Duże zyski płynące z osiągnięć technologicznych zachęcają firmy do inwestowania w projektowanie nowych urządzeń i systemów, a to z kolei sprawia, że rośnie popyt na wykwalifikowanych fachowców, którzy będą w stanie te urządzenia obsługiwać, serwisować i ulepszać.
ShutterStock
6
Absolwenci niszowych filologii
Czy warto studiować język fiński, arabski czy suahili? Zdecydowanie tak. Na współczesnym rynku pracy za standard uważa się znajomość języka angielskiego, który rzeczywiście stał się lingua franca współczesnego świata oplecionego superszybkimi kanałami komunikacji. Nie trzeba jednak chyba nikogo przekonywać, że znacznie lepiej dogadywać się zawodowo w ojczystym języku kontrahenta. W świecie, w którym kontakty handlowe między firmami są niemal nieograniczone a coraz więcej firm zaczyna działać na skalę globalną – znajomość regionalnych języków i zwyczajów kulturowych jest dobrem rzadkim i poszukiwanym.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję