Na początek zła wiadomość: nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na wywalczenie podwyżki lub awansu u pracodawcy. Nie znaczy to jednak, że nie warto spróbować. Sprawdź co zwiększy twoje szanse na zakończenie trudnej rozmowy z szefem sukcesem.
.
1
Lepsze kwalifikacje to lepsza pozycja
Żeby przygotować sobie silną kartę przetargową i mocne argumenty do rozmowy o awansie i podwyżce, warto wcześniej zainwestować w podniesienie swoich kwalifikacji. Jeśli jesteś szeregowym pracownikiem, a chcesz zostać członkiem kadry zarządzającej, dobrym pomysłem będzie ukończenie podyplomowych studiów z zakresu zarządzania. W każdym przypadku musisz określić jakich kompetencji ci brakuje – a następnie znaleźć kurs, szkolenie lub studia, które uzupełnią twoje kwalifikacje. Dodatkowym argumentem w rozmowie o podwyżce lub awansie będzie wykazanie na konkretnych liczbach, że po podniesieniu kwalifikacji twoje wyniki przekładają się na dobrą kondycję firmy.
ShutterStock
2
Te argumenty nie przekonają twojego szefa…
Istnieje bardzo wiele argumentów (ich liczba jest ograniczona tylko pomysłowością pracownika), które niemal na pewno nie trafią do szefa w czasie rozmowy o podwyżce. Zapomnij więc o powoływaniu się na względy osobiste i rodzinne - nawet jeśli brzmią bardzo uczciwie i mają postać swoistego „wniosku socjalnego”. O jakich argumentach mówimy? „Szefie, wziąłem kredyt hipoteczny…”, „Urodziło mi się dziecko…”, „Mam spore wydatki…”.
ShutterStock
3
Bądź dla siebie wymagający
Terminowa realizacja powierzonych zadań w pracy może nie wystarczyć, by wyróżnić się na tle innych pracowników. Jeśli marzysz o podwyżce lub awansie powinieneś dać z siebie więcej.
ShutterStock
4
Jak cię widzą, tak cię piszą
Możesz sądzić, że to argument niemerytoryczny – ale sposób w jaki się prezentujesz w codziennej pracy ma znaczenie. Pracownik, który nie przywiązuje wagi do swojego ubioru, nie wyróżnia się spośród innych pracowników, którymi chciałby kierować po wymarzonym awansie. Podobnie jest z prezentowanym przez ciebie nastawieniem - jeśli od środy przyłączasz się do chóru narzekań, że jeszcze daleko do piątku – wówczas na pewno nie dasz szansy poznać przełożonym głęboko ukrytej energii i zapału do działania.
ShutterStock
5
Odpowiedni moment
Czas rozmowy o awansie i podwyżce ma istotne znaczenie. Nie jest dobrze kiedy rozmowa ta przypada na wybrany pod wpływem emocji dzień, w którym chcesz wyżalić się szefowi, że jesteś niedoceniany i że inni koledzy dostali awanse niesprawiedliwie. Emocje są tu zdecydowanie złym doradcą.
Dobrym momentem jest natomiast czas rozliczeń okresowych, kiedy otrzymałeś kolejną dobrą ocenę albo kiedy osiągnąłeś już znaczący staż w firmie. Dobrą okazją jest również czas świętowania ukończenia dobrego projektu, który przyniósł firmie zyski, a ty byłeś jednym z autorów tego sukcesu. Rozmowę o powiększeniu wynagrodzenia można też podjąć w momencie powierzenia ci kolejnych zadań, które wykraczają poza pierwotny zestaw twoich obowiązków.
ShutterStock
6
Zanim powiesz „Szefie…”
Zanim poprosisz swojego szefa o rozmowę w cztery oczy, koniecznie sprawdź czy jesteś na to przygotowany – taka rozmowa może być bowiem bardzo stresująca. Jeśli nie chcesz, aby stres pokrzyżował ci szyki – sprawdź czy jesteś gotów do rozmowy. Przećwicz swoje argumenty, których zamierzasz użyć. Sprawdź, jakie pozycje zawodowe i warunki finansowe mają pracownicy z twoimi kwalifikacjami w innych firmach danej branży. Upewnij się również, czy twój bezpośredni przełożony w ogóle może decydować o podwyżce pensji i awansie (przyjęte zasady w firmie mogą być różne).
praca, uśmiech
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję