Mundurowych w 2014 roku czekają raczej negatywne zmiany - zasiłki chorobowe zmniejszą się o 20 proc. i będą musieli dostarczać zwolnienia lekarskie tak jak inni pracownicy. Z drugiej zaś strony mogą też liczyć na ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop i ubiegać się o emerytalne zaległości.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Funkcjonariusze nie muszą się już obawiać utraty prawa do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystywany urlop po trzech latach od nabycia uprawnień. Sejm przyjął ustawę z 27 kwietnia o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw. Realizuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 r. (sygn. akt K 1/08).
Uchwalona przez Sejm ustawa znosi trzyletnie ograniczenie, w czasie którego osoba uprawniona mogła się ubiegać o rozliczenie niewykorzystanego świadczenia. Zgodnie ze zmienionymi przepisami nie będzie także można różnicować wysokości wypłaty w przypadku zwolnienia policjanta ze służby z powodu wymierzenia mu kary dyscyplinarnej, wydalenia ze służby lub skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Policjant nie będzie także karany obniżeniem ekwiwalentu za urlop w przypadku zakazu wykonywania zawodu.
Jednak ta grupa osób nadal będzie mieć obniżane o połowę odprawy wypłacane przy odejściu ze służby. Takie same rozwiązania będą dotyczyć strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.
ShutterStock
2
Zwolnienia lekarskie
W 2014 roku mundurowi będą dostarczać zwolnienia lekarskie tak jak inni pracownicy. Będą musieli je przedstawiać także w przypadku opieki nad rodziną. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o Policji, o Straży Granicznej.
ShutterStock
3
Żołnierz otrzyma zaległą emeryturę za trzy lata wstecz
Mundurowi, którym zakład emerytalny wstrzymał wypłatę świadczenia z powodu braku możliwości jej dostarczenia, będą mogli ubiegać się o zaległości.
Tak wynika ze zmienionej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji... Wykonuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lutego 2013 r., sygn. akt P 14/11 (Dz.U. poz. 271). Sędziowie uznali, że art. 46 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym mundurowych jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Tym samym byli żołnierze i funkcjonariusze, którym zakład emerytalny wstrzymał wypłatę świadczenia z powodu problemów z jego dostarczeniem, będą mogli występować o wypłatę.
Rząd proponuje, aby była ona wznawiana od miesiąca, w którym ją wstrzymano. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż trzy lata wstecz (licząc od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty).
ShutterStock
4
Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej
W październiku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
W myśl nowych przepisów podoficerowie będą mogli służyć na danym stanowisku bez ograniczeń. To ważne w przypadku wojskowych inżynierów czy specjalistów od obsługi skomplikowanych systemów obronnych. Kadencje oficerów będzie można przedłużać dowolną liczbę razy. Teraz na danym stanowisku oficerowie mogą służyć maksymalnie dwa razy po trzy lata.
ShutterStock
5
Komendant zapłaci składki za żołnierzy bez emerytury
Zmiana struktury organizacyjnej Sił Zbrojnych spowodowała konieczność wprowadzenia modyfikacji do rozporządzenia ministra obrony narodowej z 22 listopada 2004 r. w sprawie przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uposażeń żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej (Dz.U. nr 255, poz. 2562).
Od 1 stycznia 2014 roku składki za żołnierza, któremu nie udało się spełnić warunków do otrzymania do emerytury mundurowej, przekaże do ZUS jednostka wojskowa lub cywilna wypłacająca mu uposażenie. Taki sam obowiązek będą mieć także jednostki wskazane przez m.in. dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcę operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dyrektora generalnego, dowódcę garnizonu m.st. Warszawy albo komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.
W przypadku żołnierza, który nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, składki zostaną przekazane do ZUS w ciągu 60 dni od zwolnienia ze służby. Ten sam termin będzie obowiązywać w przypadku wojskowego, który po zwolnieniu spełnia jedynie warunki do nabycia prawa do wspomnianej wcześniej wojskowej renty inwalidzkiej. Środki zostaną przekazane także w sytuacji, kiedy żołnierz, pomimo spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury wojskowej, zgłosił wniosek o przyznanie tej z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym (a pozostawał w służbie przed 2 stycznia 1999 r.).
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję