statystyki

Związki skontrolują nagrody dla policjantów

autor: Bożena Wiktorowska14.10.2014, 08:04; Aktualizacja: 14.10.2014, 09:54
Już teraz policjanci wykonujący pracę za chorych kolegów mają prawo do takich specjalnych gratyfikacji.

Już teraz policjanci wykonujący pracę za chorych kolegów mają prawo do takich specjalnych gratyfikacji.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe zawarły specjalne porozumienie z komendantem głównym policji oraz komendantami wojewódzkimi, na podstawie którego będą miały możliwość nadzoru nad wypłatami specjalnych nagród motywacyjnych.

Już teraz policjanci wykonujący pracę za chorych kolegów mają prawo do takich specjalnych gratyfikacji. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z obniżonego o 20 proc. uposażenia funkcjonariuszy czasowo niezdolnych do służby. – Trudno bowiem wymagać od osób pracujących za kogoś, żeby wykonywały dodatkowe zadania wyłącznie za swoje uposażenie – tłumaczy Józef Partyka, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Możliwość wypłaty dodatkowych środków zakłada rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 25 września 2014 r. w sprawie nagród i zapomóg dla policjantów oraz tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla policjantów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1314). Akt ten uwzględnia nowelizacje ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 ze zm.). Na tej podstawie mundurowi, których choroba nie ma związku z niezdolnością do służby, otrzymują 80 proc. uposażenia. Natomiast środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia pensji policjantów są w całości przeznaczone na nagrody za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie za nieobecnych.

Wnioski o wsparcie mogą być przygotowane przez bezpośredniego przełożonego lub inną osobę sprawującą nadzór nad funkcjonariuszem. Dokument taki może być wystawiony dla jednej osoby lub wszystkich policjantów przewidzianych do takich nagród. Środki te będą wypłacane w ciągu 14 dni od ich przyznania.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane