statystyki

Gminy popierają uproszczenie naborów na stanowiska kierownicze w urzędach

autor: Artur Radwan07.12.2016, 18:30
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

262 tys. - tylu jest pracowników samorządowych.źródło: ShutterStock

Konkursy na stanowiska kierownicze są czasochłonne i nie dają gwarancji wyboru właściwego kandydata. Zdaniem samorządowców zastąpienie ich powołaniem mogłoby usprawnić pracę urzędu.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, chce uporządkować przepisy związane m.in. z zatrudnianiem i wynagradzaniem urzędników. W tym celu ma powstać kompleksowa ustawa o służbie publicznej dotycząca wszystkich urzędników. Nad jej przygotowaniem nieformalnie pracuje kancelaria premiera, przy czym z inicjatywą ustawodawczą mają wyjść posłowie PiS.

– Chcemy wystąpić z nią, aby wreszcie zrobić porządek w całej administracji, bo obecnie panuje wielki chaos – mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, posłanka PiS, była dyrektor KSAP.

Przyznaje, że w tej sprawie liczy na wsparcie ze strony rządowej, zwłaszcza przy przygotowaniu przepisów i analiz. Wśród propozycji zmian pojawiają się te dotyczące zatrudniania na kierowniczych stanowiskach. W kodeksie urzędniczym, tak jak od 23 stycznia 2016 r. w służbie cywilnej, miałaby obowiązywać zasada, że przy zatrudnianiu dyrektorów w samorządach nie byłoby obowiązku przeprowadzania konkursów. Na te stanowiska trafiałyby osoby wskazywane przez szefów urzędów na podstawie powołania w myśl kodeksu pracy. Z sondy DGP przeprowadzonej w samorządach wynika, że włodarze są podzieleni w tej kwestii.

Lilla Rzadkowska, sekretarz miasta Oławy, przyznaje, że organizowanie konkursów jest czasochłonne. Z kolei Agnieszka Kuczyńska, sekretarz miasta Augustów, uważa, że są i takie sytuacje w których konkursy są zbędne. – W trybie powołania powinni być na pewno obsadzani dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy – dodaje Elżbieta Ciesielska, sekretarz gminy Andrespol.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane