Po wyroku TSUE: Kryterium wieku przy rekrutacji nie zawsze jest dyskryminujące

autor: Małgorzata Kalisz-Pawluk26.11.2016, 13:00
cv praca

W ocenie TSUE posiadanie wymaganych, szczególnych zdolności fizycznych jest tu cechą związaną z wiekiem, co uzasadnia odmienne traktowanie ze względu na wiek.źródło: ShutterStock

Unijny trybunał uznał, że przy zatrudnieniu do zadań operacyjnych w policji można preferować młodszych kandydatów. Polskie przepisy na razie takich limitów nie przewidują.

Wyrokiem z 15 listopada 2016 r. (C-258/15) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż wykluczenie kandydatów mających więcej niż 35 lat z konkursu, którego celem jest nabór funkcjonariuszy policji przydzielonych do wypełniania zadań operacyjnych i egzekucyjnych, jest zgodne z prawem Unii, w szczególności nie narusza dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

W sprawie tej Gorka Salaberria Sorondo zaskarżył decyzję ustalającą szczegółowe warunki ogłoszenia o konkursie mającym na celu rekrutację funkcjonariuszy policji autonomicznej wspólnoty Kraju Basków. Sąd rozpatrujący skargę zwrócił się do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym, czy ustalenie górnej granicy wieku, wynoszącej 35 lat, jako warunku udziału w takiej rekrutacji, jest zgodne z dyrektywą 2000/78/WE.

TSUE wskazał, że w myśl tej dyrektywy odmienne traktowanie ze względu na wiek nie powinno być uznane za dyskryminację w sytuacji, gdy cecha związana z wiekiem, np. fakt posiadania szczególnych zdolności fizycznych, stanowi istotny i determinujący wymóg zawodowy. Trybunał uznał, że w tym przypadku charakter zadań funkcjonariuszy operacyjnych wymaga posiadania szczególnej sprawności fizycznej, ponieważ niedostatki fizyczne w tym zawodzie mogą mieć poważne konsekwencje dla funkcjonariuszy i osób trzecich oraz dla utrzymania porządku publicznego. W ocenie TSUE posiadanie wymaganych, szczególnych zdolności fizycznych jest tu cechą związaną z wiekiem, co uzasadnia odmienne traktowanie ze względu na wiek.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • poprawność polityczna to RAK wolności słowa(2016-11-26 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ale parytet płci już musi być. Nie ważne, że kobieta jest mniejsz, słabsza i ze zbirem sobie nie poradzi. Ważne żeby był poprawnie polityczny parytet.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane