statystyki

Zmiany w prawie: Pensja na konto pracownika - do rąk własnych tylko na żądanie

autor: Łukasz Guza09.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 09.11.2016, 07:59
pieniądze

Po raz ostatni firmy wnioskowały o modyfikacje cztery lata temu.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie będzie wypłacane na konto pracownika, chyba że złoży on wniosek o przekazywanie pieniędzy do rąk własnych. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Tym samym odwrócona zostanie obecnie obowiązująca zasada dotycząca wypłat pensji. Zgodnie z art. 86 ust. 3 k.p. obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Zatem obecnie pensję można przelewać na konto pracownika, jeśli tak zdecyduje sam zatrudniony.

– To bardzo pozytywna zmiana. Uwspółcześni zasady wypłaty wynagrodzenia i usankcjonuje powszechną praktykę – uważa Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Podkreśla, że zatrudniający nie będą musieli już pamiętać o tym, aby w umowie o pracę zawierać postanowienie przewidujące przelew pensji na konto (zamiast wypłat w formie gotówkowej w siedzibie przedsiębiorstwa).

– Jednocześnie w żaden sposób nie będzie naruszony interes oraz uprawnienia pracownika. Jeśli zawnioskuje on o wypłatę pieniędzy w kasie firmy, pracodawca będzie do tego zobowiązany. Nie zmusi zatrudnionego do zakładania konta bankowego – dodaje.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane