statystyki

SN: Złodziej pobił pracownika, firma nie zapłaci odszkodowania

autor: Artur Radwan18.10.2016, 17:00
prawo

Pełnomocnik kobiety wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia poszkodowanemu podwładnemu zadośćuczynienia, jeśli odniósł obrażenia na skutek działań osób trzecich. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Zatrudniona w zakładzie bukmacherskim kobieta została dotkliwie pobita podczas napadu na firmę. Poszkodowana zażądała zadośćuczynienia od pracodawcy, ten jednak odmówił i w efekcie sprawa trafiła do sądu.

Sąd I instancji uznał powództwo za bezzasadne, gdyż jego zdaniem w miejscu pracy nie zostały naruszone żadne przepisy bhp. Stwierdził także, że brak monitoringu oraz szyb oddzielających pracowników od klientów zakładu nie stanowi o zaniedbaniach pracodawcy. W ocenie sądu w analizowanym przypadku brak było związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem pozwanego a szkodą wyrządzoną kobiecie. Obrażenia, które odniosła w miejscu pracy, spowodowane były bowiem przez osobę trzecią, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Sprawa trafiła do sądu II instancji, który oddalił apelację. Skład orzekający wskazał, że w protokole ustalenia okoliczności wypadku przy pracy wskazano zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem – napadem rabunkowym, brak skutecznego zabezpieczenia pracownika punktu przyjmowania zakładów na wypadek napadu oraz spóźnioną reakcję na alarm – podniosła go poszkodowana – firmy ochraniarskiej.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • SWD(2016-10-18 23:17) Zgłoś naruszenie 20

  Wniosek? Mam to w du... I niech wynoszą co im się podoba. Za co mam ryzykować zdrowie lub życie? Dla czyjejś kasy? Sami sobie w kolano strzelili.

  Odpowiedz
 • babcia(2016-10-19 09:14) Zgłoś naruszenie 10

  frajerom niech wszystko wynioszą a druga sprawa pracodawca powinien odpowiadać za bezpieczeństwo pracownika po to jest praca podwyzonego ryzyka gadze jest pip a sądy bronią bogaczy skąt my do znamy rę

  Odpowiedz
 • To co łatwy łup ?????(2016-10-18 21:13) Zgłoś naruszenie 10

  Czy w tej Firmie mają równo pod sufitem ??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane