statystyki

SN: Złodziej pobił pracownika, firma nie zapłaci odszkodowania

autor: Artur Radwan18.10.2016, 17:00
prawo

Pełnomocnik kobiety wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia poszkodowanemu podwładnemu zadośćuczynienia, jeśli odniósł obrażenia na skutek działań osób trzecich. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Zatrudniona w zakładzie bukmacherskim kobieta została dotkliwie pobita podczas napadu na firmę. Poszkodowana zażądała zadośćuczynienia od pracodawcy, ten jednak odmówił i w efekcie sprawa trafiła do sądu.

Sąd I instancji uznał powództwo za bezzasadne, gdyż jego zdaniem w miejscu pracy nie zostały naruszone żadne przepisy bhp. Stwierdził także, że brak monitoringu oraz szyb oddzielających pracowników od klientów zakładu nie stanowi o zaniedbaniach pracodawcy. W ocenie sądu w analizowanym przypadku brak było związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem pozwanego a szkodą wyrządzoną kobiecie. Obrażenia, które odniosła w miejscu pracy, spowodowane były bowiem przez osobę trzecią, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Sprawa trafiła do sądu II instancji, który oddalił apelację. Skład orzekający wskazał, że w protokole ustalenia okoliczności wypadku przy pracy wskazano zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem – napadem rabunkowym, brak skutecznego zabezpieczenia pracownika punktu przyjmowania zakładów na wypadek napadu oraz spóźnioną reakcję na alarm – podniosła go poszkodowana – firmy ochraniarskiej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • SWD(2016-10-18 23:17) Zgłoś naruszenie 20

  Wniosek? Mam to w du... I niech wynoszą co im się podoba. Za co mam ryzykować zdrowie lub życie? Dla czyjejś kasy? Sami sobie w kolano strzelili.

  Odpowiedz
 • babcia(2016-10-19 09:14) Zgłoś naruszenie 10

  frajerom niech wszystko wynioszą a druga sprawa pracodawca powinien odpowiadać za bezpieczeństwo pracownika po to jest praca podwyzonego ryzyka gadze jest pip a sądy bronią bogaczy skąt my do znamy rę

  Odpowiedz
 • To co łatwy łup ?????(2016-10-18 21:13) Zgłoś naruszenie 10

  Czy w tej Firmie mają równo pod sufitem ??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane