statystyki

Po przejęciu zakładu pracy przez inną spółkę zezwolenia dla cudzoziemców zachowują ważność

autor: Tomasz Rogala13.10.2016, 09:31; Aktualizacja: 13.10.2016, 11:32
monter, fabryka, elektronika

W przypadku gdy przejście zakładu pracy jest wynikiem połączenia z inną spółką poprzez jej przejęcie, przejmująca spółka z mocy prawa wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętejźródło: ShutterStock

Producent maszyn rozszerza swoją działalność o dwa nowe zakłady. W tym celu zamierza przejąć jedną spółkę posiadającą odpowiedni zakład produkcyjny oraz nabyć od drugiej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci wyodrębnionego zakładu. Wśród zatrudnionych w obu zakładach są cudzoziemcy posiadający zezwolenia uprawniające do pracy na rzecz dotychczasowych pracodawców. Czy po przejęciu tych zakładów będą mogli kontynuować pracę na rzecz nowej spółki? Czy konieczne jest uzyskanie dla nich nowych zezwoleń na pracę?

Zarówno przejęcie w całości jednej spółki, jak i nabycie od drugiej zorganizowanej części jej przedsiębiorstwa w postaci zakładu produkcyjnego skutkuje przejściem zakładu pracy lub jego części (w rozumieniu art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

W efekcie wszyscy pracownicy zatrudnieni w obu zakładach – Polacy i cudzoziemcy – stają się z mocy prawa pracownikami spółki przejmującej. Dalsze zatrudnianie cudzoziemca, który potrzebuje zezwolenia na pracę, może jednak budzić wątpliwości. W treści tego zezwolenia określa się bowiem pracodawcę, u którego cudzoziemiec może pracować. W związku ze zmianą pracodawcy w drodze przejścia zakładu pracy powstaje niezgodność między treścią zezwolenia a faktycznym pracodawcą. Na szczęście nie przekreśla to legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Skutki transferu

W przypadku gdy przejście zakładu pracy jest wynikiem połączenia z inną spółką poprzez jej przejęcie, przejmująca spółka z mocy prawa wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętej. W myśl art. 494 par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. –Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.; dalej: k.s.h.) przejęcie jej praw obejmuje m.in. udzielone zezwolenia, a więc również zezwolenia na pracę cudzoziemców. Spółka przejmująca jest więc uprawniona do zatrudniania cudzoziemca, dla którego zezwolenie na pracę uzyskała spółka przejęta. W przypadku przejścia zakładu pracy (jego części), które wynika z innych okoliczności, np. z nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, art. 494 par. 2 k.s.h. nie znajdzie zastosowania. Niemniej również w tej sytuacji zatrudnienie cudzoziemca przejętego od poprzedniego pracodawcy pozostaje legalne – art. 88f ust. 1a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) przesądza bowiem, że przejęcie zakładu pracy (jego części) przez innego pracodawcę nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę. Dotychczasowe zezwolenie zachowuje więc ważność na potrzeby zatrudnienia u nowego pracodawcy, mimo że w jego treści wskazany jest poprzedni pracodawca. Przepisy nie przewidują też żadnej procedury korygowania oznaczenia pracodawcy w takim zezwoleniu na pracę. Warto jednak pamiętać, że pracodawca, który przejął zatrudnienie cudzoziemca od poprzednika w drodze przejścia zakładu pracy (jego części), jest zobowiązany poinformować o tym urząd, który wydał zezwolenie, na piśmie w terminie 7 dni od przejścia zakładu pracy. Niedopełnienie tego obowiązku nie wyłącza legalności zatrudnienia przejętego cudzoziemca, ale stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny nie niższej niż 100 zł.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane