Jak ustalić dni wolne w grafiku pracy na październik

autor: Marek Rotkiewicz13.10.2016, 09:31; Aktualizacja: 13.10.2016, 10:56
praca

W zakresie pojęcia dnia wolnego wynikającego z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wypowiedziała się Komisja Prawna GIP.źródło: ShutterStock

Stosujemy system równoważny i zmienną liczbę godzin pracy w przedziale godzinowym 6.00–20.00 (od 3 do 12 godzin, przy czym czas nadpracowany ponad 8 godzin dziennie rekompensujemy raczej krótszą pracą w innych dniach niż dniami całkowicie wolnymi). Pracujemy we wszystkie dni tygodnia. Jak określić prawidłową liczbę dni wolnych w harmonogramie na październik? Czy jeżeli pracownik pracował np. w piątek, to aby uznać sobotę za dzień wolny, pracownik musi mieć wolną zawsze całą sobotę kalendarzową?

W razie stosowania rozkładów czasu pracy przewidujących pracę każdego dnia tygodnia minimalną liczbę dni wolnych należy ustalić, odejmując od liczby dni kalendarzowych w danym okresie rozliczeniowym (w tym przypadku w miesiącu) maksymalną liczbę dni pracy.

Wyznaczenie czasu bez pracy

W naszym przypadku harmonogram tworzony jest na cały okres rozliczeniowy (przy czym minimalny okres, na jaki można tworzyć harmonogramy, jest jednocześnie przyjętym okresem rozliczeniowym czasu pracy). Zatem w grafiku zaplanowana powinna być zawsze liczba dni wolnych odpowiadająca co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Najłatwiej ustalić ją w następujący sposób:

KROK 1. Ustalamy wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego. W październiku wynosi on 168 godzin. Wynika to z następujących obliczeń:


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane