Urzędnicy będą jak monolit, a o losie „trzynastek" zdecyduje premier

autor: Artur Radwan06.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.10.2016, 09:57
Założenia do kodeksu urzędniczego mają być upublicznione 26 października na specjalnej konferencji naukowej.

Założenia do kodeksu urzędniczego mają być upublicznione 26 października na specjalnej konferencji naukowej.źródło: ShutterStock

Rozpoczęły się prace nad kodeksem urzędniczym. Przedstawione propozycje przez stronę rządową są jednak krytykowane przez posłów opozycji, którzy zasiadają w Radzie Służby Publicznej (RSP).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Alek(2016-10-06 12:58) Zgłoś naruszenie 555

    "w założeniach rozważa się likwidację trzynastki" - to chyba osoby niepełnosprawne za taką jałmużnę beda pracowac - jak w ogloszeniach szukaja osob z wyzszym wyksztalceniem i specjalistow za wynagrodzenie rzedu max 2500 zł brutto...i to w organach wyzszego stopnia, w nizszego oferuja np. 2100 zł dla ksiegowej z wyzszym ekon.i uprawnieniami.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Robert(2016-10-06 14:53) Zgłoś naruszenie 412

    NO, ciekawe, kto będzie tam pracował i z jakimi kwalifikacjami? Trzynastka zatykała trochę wielkie dziury w wynagrodzeniach. A z drugiej strony słowo "urzędnik" to WIELKI WOREK, w którym znajduję się ludzie o ogromnej odpowiedzialności i zarobieni po łokcie obok klasycznych darmozjadów. To jest granica, po stronach której powinny być własciwe, zróżnicowane wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • Dudus(2016-10-06 17:29) Zgłoś naruszenie 166

    A który premier ten mały czy ta w spódnicy?

    Odpowiedz
  • kurkuru(2016-10-06 18:06) Zgłoś naruszenie 925

    Byłem pracownikiem mianowanym ale w infrastukturze kolejowej. Przez noc banda ciagnąca do koryta zrobiła mnie pracownikiem na czas nieokreslony. Trzynastek juz dawno nie mamy. A tym urzedasom kłamcom taki wał sie należy. Okradaja ludzi co cięzko pracuja . Dbaja tylko o swoje swińskie koryto.

    Odpowiedz
  • urzędnik (2016-10-06 19:01) Zgłoś naruszenie 1415

    Jestem urzędnikiem i uważam, że tzw. trzynastka powinna zostać zlikwidowana, a za to pensje powinno odpowiednio wzrosnąć, czyli ok. 8,5 %. Nie jest to jakaś premia, która do czegoś motywuje, a za to mnóstwo jest co rok problemów z naliczaniem tych trzynastek, ponieważ przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym są skandalicznie nieprecyzyjne i często dochodzi do sporów, komu ta trzynastka się należy i w jakiej wysokości, zwłaszcza w sytuacjach nietypowych, np. kilka umów o pracę, przeróżne nieobecności w pracy z różnych tytułów (urlopy okolicznościowe itp.), przerwy w zatrudnieniu itp. Można to przeciąć tylko likwidując ten relikt PRL-u. Jako urzędnik uważam, że urzędnicy powinni zarabiać godziwie, ale trzynastka nie ma już żadnej racji bytu i tyle!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2016-10-06 20:39) Zgłoś naruszenie 475

    Dlaczego "13" są solą w oku ? A dlaczego nikt nie pamięta,że kiedy państwowe przedsiębiorstwa się prywatyzowały, pracownicy tych fim otrzymywali udziały za które kupowali domy, mieszkania, inwestowali. Urzędnik w tym czasie nie dostał ani grosza , a przecież to był majątek wszystkich Polaków. A dlaczego nie pamięta się ,że urzędnik nie może podejmować żadnej zarobkowej pracy bez zgody przełożonego i to z zastrzeżeniem, że nie może być związana z jego doświadczeniem i umiejętnościami które wykorzystuje w pracy zawodowej. Takich zakazów nie mają inne grupy zawodowe , mogą w każdej chwili dorobić do swojej pensji. Wynagrodzenia urzędnika często są poniżej średniej krajowej i to nie dotyczy młodych , ale osób z wyższym wykształceniem, z doświadczeniem , praktyką." Trzynastka "to rekompensata za niskie pobory, niewspółmierne do wykonywanej pracy, do posiadanej wiedzy i wykształcenia. W pierwszej kolejności należy określić jasną siatkę płac, która zapewniałaby godziwe wynagrodzenie specjalistów a o wynagrodzeniu nie decydowała subiektywna ocena jednej osoby. Nie jest to normalne, że urzędnik średniego szczebla z wyższym wykształceniem, specjalista otrzymuje wynagrodzenie niższe niż młody pracownik w firmie zagranicznej z 4 letnim doświadczeniem .Bez motywacji trudno oczekiwać rezultatów.

    Odpowiedz
  • Można uzdrowić sytuację w Urzedach......(2016-10-07 08:16) Zgłoś naruszenie 331

    Zatrudniając na nowych zasadach na pensjach minimalnych...... Będą oszczędności i pozbędziemy się raz na zawsze przemądrzalców ......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bernard(2016-10-07 08:49) Zgłoś naruszenie 351

    Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć, jak to jest że "trzynastki" urzędników traktowane są jako zło i relikt PRL-u, natomiast milczy się na temat innych grup zawodowych (mundurówka, górnicy, nauczyciele, kolejarze itd.)? Może ma to związek z tym, że pracownicy urzędów jako jedyni nie mają prawa do strajku?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Simona(2016-10-07 20:43) Zgłoś naruszenie 191

    Jeżeli nie będzie 13 to żądamy pensji na poziomie urzędników z innych krajów europejskich, którzy są w swoich krajach powszechnie szanowani (np.Francja, Wlochy) i doceniani za osiągnięte wykształcenie i doswiadcenie. A ponadto o zabranie 13 i 14 oraz nagród z zysku wszystkim pracownikom innych grup zawodowych a szczególnie w spółkach skarbu państwa. Amen

    Odpowiedz
  • roza(2016-10-08 10:51) Zgłoś naruszenie 170

    a nagrody w ministerstwach to są o wiele wyższe niż trzynastka urzędnika.....rząd szuka kasy dla siebie ?

    Odpowiedz
  • art(2016-10-09 14:25) Zgłoś naruszenie 100

    G0vvnianie płatna praca, w dodatku niepewna. W zamian rząd i społeczeństwo oczekuje masowego napływu wysokokwalifikowanych urzędników, którzy będą chronić państwo, i załatwiać sprawnie sprawy obywateli :))))))))))))))))) Zastanawiam się czy to gł0p0ta czy sabotaż. :))))))))))))))

    Odpowiedz