Obecnie szkolenia dla pracowników administracji publicznej są powierzane przez poszczególne urzędy niezależnym od siebie podmiotom szkoleniowym.
Zgodnie z nowelą przeprowadzenie szkolenia będzie mógł zlecać KSAP Szef Służby Cywilnej - to będą szkolenia centralne w służbie cywilnej. Szkolenie będą mogli zlecać także dysponenci środków budżetowych - chodzi tu o szkolenia dla pracowników urzędu obsługującego dysponenta lub jednostek mu podległych albo przez niego nadzorowanych.
Warunkiem zlecenia KSAP szkoleń centralnych, nadzorowanych przez Szefa SC, ma być wcześniejsze zawarcie porozumienia między dyrektorem Szkoły a Szefem Służby Cywilnej, w którym określone zostaną zakres, warunki i tryb realizacji szkoleń.
Szkolenia takie mają być finansowane za pomocą dotacji celowej udzielanej KSAP lub z pieniędzy dysponenta środków budżetowych zlecającego szkolenie.
Zdaniem rządu, który był projektodawcą nowych przepisów, efektem tych regulacji powinna być większa liczba szkoleń realizowanych przez KSAP, racjonalizacja samego procesu szkoleń w administracji rządowej i jego ujednolicenie.
Sejm uchwalił nowelę ustawy na początku lipca. Na początku sierpnia poparł ją Senat, nie wprowadzając żadnych poprawek. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.