Rząd pracuje nad zmianami w wysokości kar za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Grzywny mają wzrosnąć do wysokości dziewięciokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Wyższe kary za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych [PROJEKT]

Chodzi o projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Prace legislacyjne toczą się też nad projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Obie ustawy mają zastąpić aktualną ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Po rozpatrzeniu projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Komitet do Spraw Europejskich wprowadzono m.in. przepisy dotyczące podniesienia wysokości kary za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne

Takie czyny to przykładowo niedopełnienie obowiązku opłacania składek, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzania kontroli, niedopełnianie obowiązku wypłacania ubezpieczonym świadczeń. Po zmianach za takie wykroczenia będzie groziła kara grzywny do wysokości dziewięciokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiana ta ma na celu urealnienie kwoty grzywny, którą można wymierzyć za te wykroczenia.

Jak jest obecnie?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, jeśli płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:

  • nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie,
  • nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
  • udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
  • nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
  • nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
  • nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w określonej formie,

to podlega karze grzywny do 5000 złotych

Od kiedy nowe przepisy?

Ustawa co do zasady ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Trudno w tym momencie ocenić czy ten termin zostanie dotrzymany. Projekt nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu.

Przykład

Gdyby przepisy te weszły w życie w 2025 r., to przykładowo przedsiębiorca niewypłacający świadczeń z ubezpieczenia społecznego naraziłby się na grzywnę w wysokości do 41 994 zł.