statystyki

Odwołany z wyższego stanowiska w służbie cywilnej nie odzyska posady

autor: Ewa Łukasik03.08.2016, 11:30; Aktualizacja: 03.08.2016, 15:55
podatki dokumenty urzędnik

Po zakończeniu urlopu bezpłatnego dyrektor generalny urzędu wyznacza urzędnikowi służby cywilnej oraz pracownikowi służby cywilnej stanowisko pracy zgodne z jego kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymiźródło: ShutterStock

Pracownik lub urzędnik ma prawo po urlopie bezpłatnym udzielonym na czas powołania wrócić do urzędu, w którym pracował wcześniej. Ale nie zawsze na to samo miejsce w strukturze.

Stosunek pracy na podstawie powołania należy do najmniej stabilnych form zatrudnienia. Dlatego też, decydując się na wprowadzenie tej formy nawiązania stosunku pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, ustawodawca zapewnił powoływanym członkom korpusu służby cywilnej, że po odwołaniu z tego stanowiska będą mogli kontynuować zatrudnienie w urzędzie, w którym pracowali przed powołaniem. W tym celu na czas powołania pracownikowi lub urzędnikowi służby cywilnej dyrektor generalny urzędu udziela urlopu bezpłatnego. Przy powołaniu na stanowisko dyrektora generalnego urzędu w tym samym urzędzie, w którym jest zatrudniony powoływany pracownik lub urzędnik służby cywilnej, urlopu udziela kierownik tego urzędu. Natomiast w sytuacji powołania na stanowisko dyrektora generalnego w innym urzędzie niż urząd, w którym zatrudniony jest pracownik lub urzędnik służby cywilnej, urlopu udziela dyrektor generalny urzędu, w którym ten pracownik lub urzędnik jest zatrudniony. W czasie zatrudnienia na wyższym stanowisku w służbie cywilnej pracownik pozostaje więc w dwóch równoległych stosunkach pracy.

Bez gwarancji

Po zakończeniu urlopu bezpłatnego dyrektor generalny urzędu wyznacza urzędnikowi służby cywilnej oraz pracownikowi służby cywilnej stanowisko pracy zgodne z jego kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi. Odwołanie z wyższego stanowiska oznacza wprawdzie reaktywowanie zawieszonego na ten czas stosunku pracy pracownika lub urzędnika służby cywilnej, nie daje jednak gwarancji powrotu do warunków zatrudnienia sprzed urlopu bezpłatnego.

Jednostronnie


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane