statystyki

Wojsko oszczędzało na cywilach, teraz musi im wypłacić zaległe pieniądze

autor: Artur Radwan28.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 28.07.2016, 07:34
pieniądze

Pieniądze na wypłaty dla cywilnych pracowników zatrudnionych przez armię pochodzą ze specjalnego funduszu wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

Szef MON naprawia błędy poprzedników i wypłaca pracownikom cywilnym wojska wyrównanie za ostatnie trzy lata zaniżonego dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Pieniądze na wypłaty dla cywilnych pracowników zatrudnionych przez armię pochodzą ze specjalnego funduszu wynagrodzeń. Przy czym szef MON ma możliwość przesuwania środków z puli na uposażenia żołnierzy zawodowych i przekazywania ich na nagrody lub premie cywilom. Na nagrody mogą liczyć członkowie korpusu służby cywilnej, m.in. pracownicy wojskowych komend uzupełnień i wojewódzkich sztabów wojskowych. Uprawnieni do premii są pracownicy objęci ponadzakładowym układem zbiorowym. Przy czym wypłacając te dodatki, niektóre jednostki nie uwzględniały ich przy wyliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki.

– Przykładowo jeśli pracownik dostał w danym roku tysiąc złotych premii lub nagrody, to do trzynastki powinien dodatkowo otrzymać 8,5 proc. tej kwoty. Takich osób poszkodowanych według naszych szacunków jest ok. 10 tys. – mówi Zenon Jagiełło, przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska.

Twierdzi, że na przestrzeni ostatnich trzech lat każdy z zatrudnionych cywilów stracił ok. 400 zł. Takie wyliczenia wynikają m.in. z art. 4 ust. 1 ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 996).

Na różne działania jednostek wpływały niejasne regulaminy wewnętrzne i orzecznictwo, przy czym sprawy nie dotyczyły pracowników cywilnych armii. Sąd Najwyższy w wyroku z 20 lipca 2000 r. (sygn. akt I PKN 17/00) uznał np., że premia uznaniowa, jeżeli nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (czyli również nie jest brana pod uwagę przy naliczaniu trzynastki). Dodatkowo podkreślił, że premie, które są wypłacane co pewien czas, nie mają charakteru cyklicznego i nie powinny być uwzględniane przy 13. pensji.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • nigdy więcej pełowstwa(2016-07-28 12:42) Zgłoś naruszenie 42

  Pełowcy tylko zabierali ludziom pieniądze. Urzędnikom przez 8 lat nie dawali rewaloryzacji, to de facto było tożsame z zabraniem wynagrodzenia przy pomocy inflacji. Przez to zajechane peło straciliśmy 1/3 naszych wynagrodzeń.

  Odpowiedz
 • D-T(2016-07-29 12:49) Zgłoś naruszenie 10

  Szkoda że dopiero teraz wynikło to że takie wewnętrzne regulaminy stosowano one były znacznie wcześniej .Ilu pracowników wojska zostało pokrzywdzonych wcześniej kosztem jednych dawano drugim a przy likwidacji w latach 1998r. Jednostek Wojskowych jakie wtedy dostali premie, odprawy i trzynastki !!!

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-07-28 07:58) Zgłoś naruszenie 10

  Na późniejsze orzeczenia SN?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane