statystyki

Nie ma mowy o dorabianiu na urlopie zdrowotnym

autor: Artur Radwan09.08.2016, 12:10; Aktualizacja: 09.08.2016, 12:21
lekarz, gorączka, choroba

Można zatem przyjąć, że każda forma działalności, która przynosi zainteresowanemu przychody, jest działalnością zarobkowąźródło: ShutterStock

Jestem nauczycielką w gimnazjum. Od września ubiegłego roku do końca sierpnia korzystam z urlopu dla poratowania zdrowia. Z początkiem roku szkolnego wracam do pracy. Ponieważ czuję się znacznie lepiej, zastanawiam się, czy mogę popracować przez dwa tygodnie przy opiece kolonijnej dla uczniów – pyta pani Agnieszka.

Niestety to wykluczone. Każda działalność zarobkowa prowadzona w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, także w czasie wakacji, jest sprzeczna z celem przerwy. Warto przypomnieć, że urlop zdrowotny udzielany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia oraz regeneracji sił. Podczas takiego urlopu nauczyciel nie może zatem nawiązać stosunku pracy ani podjąć innej działalności zarobkowej. Jeśli okaże się, że doszło do tego w tym okresie – czyli nawiązał stosunek pracy lub wykonuje inną działalność zarobkową – dyrektor szkoły ma obowiązek odwołać go z urlopu, określając termin, w którym powinien wrócić do placówki.

W ustawie – Karta nauczyciela nie ma definicji pojęcia działalności zarobkowej. Przed odwołaniem z urlopu dyrektor musi zatem sam rozstrzygnąć, czy działania podejmowane przez pedagoga mieszczą się w jej ramach. Podstawą takiej decyzji jest uzyskiwanie przez niego przychodów z tytułu podjętej aktywności.

Można zatem przyjąć, że każda forma działalności, która przynosi zainteresowanemu przychody, jest działalnością zarobkową. Zatem w opisanym przypadku pani Agnieszka może pomóc przy opiece kolonijnej, ale jedynie nieodpłatnie.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane