statystyki

Zawał serca można uznać za wypadek przy pracy

autor: Mariusz Stępień26.07.2016, 18:00
Nadmierny wysiłek powinien być przy tym oceniany przy uwzględnieniu indywidualnych właściwości pracownika i okoliczności, w jakich wykonywana jest praca.

Nadmierny wysiłek powinien być przy tym oceniany przy uwzględnieniu indywidualnych właściwości pracownika i okoliczności, w jakich wykonywana jest praca.źródło: ShutterStock

Mój kolega, pracownik działu IT, przez długi czas pracował po kilkanaście godzin na dobę. Pracodawca wyznaczył go na koordynatora projektu, który wskutek zaniedbań poprzednika nie został ukończony w terminie. Oczekiwał, że kolega szybko go zamknie, bo firmie z tytułu opóźnienia groziły kary umowne, więc pracował pod ogromną presją przełożonych. Pod koniec trzeciego tygodnia doznał zawału. Czy zostanie to uznane za wypadek przy pracy – pyta zmartwiony pan Wiktor.

Praca świadczona przez kilka tygodni z naruszeniem przepisów może stanowić przyczynę zewnętrzną doznanego przez pracownika zawału jako wypadku przy pracy. Bez względu na to, czy wcześniej chorował na serce.

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Będzie miało związek z pracą, jeżeli nastąpiło podczas wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych albo bez polecenia, ale na rzecz pracodawcy lub w czasie, w którym podwładny pozostaje w dyspozycji szefa w drodze między siedzibą firmy a miejscem wykonywania obowiązków pracowniczych. Tak wynika z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Aby dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy wszystkie wymienione przesłanki (nagłość, przyczyna zewnętrzna oraz związek z pracą) muszą wystąpić łącznie.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane