statystyki

Zatrudnianie cudzoziemców: 30 zł to za dużo za zezwolenie na pracę w Polsce

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:04
rekrutacja, praca, pracownik

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zaostrzonych zasad zatrudniania w Polsce obywateli państw trzecich.źródło: ShutterStock

Związkowcy i pracodawcy są zgodni – obywatele sześciu państw (w tym Ukrainy) powinni mieć możliwość podejmowania pracy w Polsce bez konieczności przechodzenia trudnych procedur i ponoszenia nadmiernych kosztów. Ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwala unijna dyrektywa.

Tak wynika ze wspólnego stanowiska pracowników i pracodawców zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego. Dotyczyło ono projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzenia zmian wymaga od nas unijna dyrektywa sezonowa – czas na jej implementację upływa we wrześniu.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zaostrzonych zasad zatrudniania w Polsce obywateli państw trzecich. Resort rezygnuje z uproszczonej procedury oświadczeniowej. Obecnie pracodawca, który chce zatrudnić obywatela z sześciu uprzywilejowanych państw (Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy), wystarczy, że zarejestruje go w urzędzie pracy i bezpłatnie złoży oświadczenie o zamiarze jego zatrudnienia. Tymczasem proponowane przepisy zakładają, że pracodawca zainteresowany pracą obywateli państw trzecich będzie musiał ubiegać się dla nich o zezwolenie na pracę krótkoterminową albo sezonową. Za złożenie wniosku w tej sprawie zapłacą 30 zł. Ta procedura będzie obowiązywała obywateli wszystkich państw trzecich, z tym że zatrudnienie cudzoziemca z jednego z sześciu uprzywilejowanych krajów (np. Ukraińca) do prac sezonowych nie będzie wymagało spełniania niektórych kryteriów.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lex(2016-07-21 13:05) Zgłoś naruszenie 12

    Cyrk, Polakom mowia - jak sie nie podoba robota za 1200 na mc to mam 10 Ukrow na ich miejsce a 30 PLN widzi im sie za duzo za zezwolenie na prace. PiS zrobi z tym porzadek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane