statystyki

Czy można zakazać noszenia arabskiej chusty w pracy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.07.2016, 10:00
Rzeczniczki generalne TSUE wydały przeciwstawne opinie o zakazie noszenia symboli religijnych w miejscu pracy

Rzeczniczki generalne TSUE wydały przeciwstawne opinie o zakazie noszenia symboli religijnych w miejscu pracyźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecyduje – i to w dwóch oddzielnych sprawach – czy pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych w miejscu pracy. Na razie zdania na ten temat są podzielone.

Rzeczniczki generalne TSUE wydały przeciwstawne opinie o zakazie noszenia symboli religijnych w miejscu pracy. Najpierw, 31 maja, Juliane Kokott w sprawie C-157/15 uznała, że zakaz taki może być dopuszczalny. Kilka dni temu, 13 lipca, w sprawie C-188/15 Eleonor Sharpston stwierdziła, że polityka przedsiębiorstwa wymagająca od pracownika zdjęcia chusty islamskiej w kontaktach z klientami stanowi zakazaną prawem formę dyskryminacji bezpośredniej.

Pierwsza sprawa dotyczyła Samiry Achbity – inżynier projektu we francuskiej firmie doradztwa informatycznego. W trakcie pracy czasami nosiła ona chustę islamską. Została zwolniona, bo odmówiła jej zdjęcia, po tym jak jeden z klientów się poskarżył, że chusta „obraża” jego pracowników.

Druga sprawa dotyczyła Asmy Bougnaoui, recepcjonistki w belgijskim przedsiębiorstwie świadczącym usługi ochrony, monitoringu i recepcyjne. Kiedy zaczęła nalegać, aby mogła przychodzić do pracy w islamskiej chuście, wypowiedziano jej umowę, bo w spółce obowiązywał zakaz uzewnętrzniania znaków religijnych, politycznych i filozoficznych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Brian(2016-07-23 13:35) Zgłoś naruszenie 21

  Pytanie brzmi nie czy może, tylko czy nie powinien. Odp. powinien. Dla zasady. Bo to nasz biały świat, komu się nie podoba to do domu i tam domagać się swoich praw. Bo ci ludzie nam narzucą jak mamy żyć w naszym świecie. Spróbuj tak narzucić im, jak mają ciebie traktować u nich. Z nożem w plecach skończysz. Niestety, taka ich mentalność, a my musimy się przed tym bronić. Powtarzam, to jest obrona przed nimi a nie moje cwaniakowanie.

  Odpowiedz
 • menda(2016-07-23 14:05) Zgłoś naruszenie 20

  To pracodawca powinien o tym decydować. Nie podoba się to poszukaj sobie innej pracy. Tak samo np. w banku wymaga się od pracowników by ubierali odpowiednie stroje i nikomu nie wpadnie do głowy by przyjmować klientów w szortach i klapkach.

  Odpowiedz
 • XOXO(2016-07-23 14:16) Zgłoś naruszenie 20

  Spróbujcie w Arabi saudyjskiej nosic krzyżyk albo nie nosic chusty - dowiecie sie jaka u nas jest zla ta demokracja!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane