statystyki

Brak odpowiedzi związku nie oznacza zgody na przeniesienie urzędnika

autor: Ewa Łukasik03.07.2016, 20:00
Odmowa zarządu zakładowej organizacji związkowej jest dla pracodawcy wiążąca.

Odmowa zarządu zakładowej organizacji związkowej jest dla pracodawcy wiążąca.źródło: ShutterStock

Członka zarządu zakładowej organizacji związkowej lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania trudno zatrudnić na mniej korzystnych warunkach. Musi się na to zgodzić zarząd zakładowej organizacji.

Przesłanką decydującą o dopuszczalności przeniesienia urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko jest uzasadniona potrzeba urzędu. W orzecznictwie podkreśla się, że przez to pojęcie należy rozumieć powody, dla których nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku – bez uszczerbku dla interesów urzędu. Przy tym przyczyny przeniesienia nie mogą dotyczyć pracownika, a zwłaszcza nie powinny wynikać ze sposobu wywiązywania się z obowiązków urzędniczych lub utraty zaufania pracodawcy. Potrzeby urzędu mogą wynikać nie tylko z braku możliwości dalszego zatrudniania urzędnika na danym stanowisku. Także gdy niezbędne jest zatrudnienie konkretnej osoby na innym stanowisku pracy, spowodowane interesem urzędu. Potrzeby urzędu mogą wiązać się np. z nałożeniem nań nowych zadań lub ze zmianami organizacyjnymi. Muszą być jednak konkretne, uzasadnione stanem faktycznym oraz powodować konieczność dokonania zmian personalnych na konkretnym stanowisku.

Przeniesienie na inne stanowisko pracy w urzędzie może oznaczać zmianę stanowiska pracy – czyli przejście urzędnika do innej komórki organizacyjnej, zmianę rodzaju obowiązków, przy zachowaniu tego samego szczebla służbowego albo zmianę pozycji urzędnika w hierarchii służbowej, np. z głównego specjalisty na starszego specjalistę (jeśli zostanie mu wyznaczone inne stanowisko z katalogu stanowisk urzędniczych ustalonych rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. poz. 125).


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane