statystyki

Lakoniczne przyczyny zwolnienia nie gwarantują powrotu do pracy

autor: Artur Radwan12.04.2016, 20:00
Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji.

Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Pedagog wczesnoszkolny, który w sposób mało przejrzysty został wytypowany do zwolnienia, może liczyć na odszkodowanie, ale nie na przywrócenie do pracy – orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta została zatrudniona w szkole podstawowej we wrześniu 1982 r. jako nauczyciel oddziału przedszkolnego w pełnym wymiarze godzin. W kwietniu 2000 r. otrzymała stopień awansu nauczyciela mianowanego, a siedem lat później dyplomowanego. W roku szkolnym 2012/2013 miała 14/18 etatu zajęć wczesnoszkolnych i 4/18 rewalidacyjnych. Pod koniec kwietnia 2013 r. dyrektor poinformowała nauczycieli, że w roku szkolnym 2013/2014 będzie o jeden oddział mniej i do podziału są tylko 104 godziny tygodniowo. A to oznaczało, że dla jednego nauczyciela zabraknie pracy.

Do zwolnienia wytypowano skarżącą, przy czym dyrekcja placówki chcąc uniknąć rozwiązania umowę o pracę poprosiła pozostałych nauczycieli, aby każdy z nich zrezygnował z jednej godziny zajęć. Dzięki temu kobieta zachowałaby niepełny wymiar etatu. Zainteresowana nie wyraziła jednak zgody na taki wymiar czasu pracy. W efekcie 8 maja 2013 r. otrzymała pismo o rozwiązaniu umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę tej decyzji podano zmiany organizacyjne.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • FIOLA(2016-04-12 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Bo tak to jest jak wszstko na łbie stoi. Zwizkowcy rządzą, zamiast bronić pracowników. Żeby w kraju było dobrze, to zwiąkowcy nie powinni brać się za zarządzanie czymkolwiek. A prawo powinni tworzyć ci co się na tym znają, nie oglądając się na naciski lobbystów tylko na cele państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane