Trzeba zapewnić jednolite kształcenie tym, którzy już pracują w administracji państwowej, planujemy ustawę, która umożliwi Krajowej Szkole Administracji Publicznej prowadzanie takich szkoleń - zapowiedziała w czwartek szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Kempa wręczyła w czwartek dyplomy słuchaczom XXVI Promocji Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Podczas uroczystości szefowa KPRM gratulowała absolwentom sukcesu. Podkreśliła, że dziś państwo polskie szczególnie potrzebuje profesjonalistów. Jak zaznaczyła, wierzy, że właśnie absolwenci KSAP będą wśród nich.

"Dla nas szkoła będzie stanowić wartość szczególną. Decyzje, które zostały podjęte razem z nowym ministrem, szefem Służby Cywilnej, idą w kierunku wzmocnienia szkoły, wzmocnienia jej rangi, jej roli. Za chwileczkę będą państwo mieli tego przykład, w przygotowaniu są przepisy prawa, które eliminują pewne elementy, z którymi szkoła się borykała. Czas najwyższy, by z tym skończyć" - powiedziała Kempa.

Proszona przez PAP o wyjaśnienie, o jakie przepisy chodzi, Kempa zaznaczyła, że mają one powstać m.in. w związku z tym, że KSAP była "zaniedbywana przez ostatnie kilkanaście lat".

"Planujemy ustawę w związku z tym, że w ostatnich latach PO ograniczała nakłady na szkołę. To ograniczało jej możliwości; mimo to ona sobie jakoś radziła. Teraz szkoła jest na tyle dobrze zorganizowana, że będzie służyła temu, czego potrzeba bardzo, czyli jednolitemu kształceniu tych, którzy już pracują w administracji państwowej, czyli w urzędach centralnych" - powiedziała Kempa.

Dodała, że takie szkolenia - "z różnych zakresów" - są potrzebne m.in. w Kancelarii Sejmu. "Szkolenia będzie mogła przeprowadzać szkoła i będziemy jej mogli szkole za takie zlecenia płacić" - dodała szefowa KPRM. Według niej "nowe rozwiązania bardzo pomogą KSAP w polepszeniu jej kondycji, ale i w rozwinięciu jej możliwości".

"Już pracujemy nad takimi przepisami; lada moment te rozwiązania będą przedstawione Radzie Ministrów" - zapowiedziała Kempa.

Słuchacze KSAP wyłaniani są w drodze otwartego, konkursowego postępowania rekrutacyjnego spośród osób, które nie ukończyły 32 lat i legitymują się wykształceniem wyższym magisterskim. Absolwenci Krajowej Szkoły obowiązani są do podjęcia i wykonywania pracy przez okres co najmniej pięciu lat w urzędach administracji publicznej, na stanowiskach pozostawionych im do dyspozycji przez Prezesa Rady Ministrów.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (KSAP) utworzona przez rząd Tadeusza Mazowieckiego funkcjonuje od 1991 r. Szkoła podlega Prezesowi Rady Ministrów, działając w oparciu o ustawę o Krajowej Szkole z 14 czerwca 1991 r. Misją KSAP jest kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadr wyższych urzędników dla administracji Rzeczypospolitej Polskiej.