Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

25.03.2016, 10:47; Aktualizacja: 25.03.2016, 10:47
Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?źródło: ShutterStock

Według danych Eurostat mamy w Polsce bezrobocie na poziomie 6.9 proc. To zdecydowanie mniej niż średnia unijna, wynosząca 8.9 proc. i przeciętna wartość w strefie euro, wynosząca 10.3 proc. Czy jednak te informacje rzeczywiście oznaczają, że pozostałe kraje Unii mogą nam zazdrościć? Niekoniecznie. Komentarz Marcina Lipki, analityka Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • T1000(2016-03-25 11:45) Zgłoś naruszenie 5115

    Ale panie kolego, polskie wykształcenie jest niewiele warte bo uzyskane na studiach, gdzie poziom studentów jest żenujący.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • janek(2016-03-25 14:55) Zgłoś naruszenie 490

    No myślę że na kase i do magazynu , to sa najwiękisi pracodawcy , potrzeba bedzie niedługo magistra ,no i dadzą pewnie 1700 złotych netto

    Odpowiedz
  • bufetowa(2016-03-25 17:05) Zgłoś naruszenie 450

    dzisiaj w Polsce na stanowisko operatora na linii produkcyjnej to pracodawcy zatrudniają magistrów. Mamy bardzo mało do zaoferowania zarówno młodszym jak i starszym. Nie ma mowy o "karierze zawodowej", raczej mówimy o przetrwaniu od pensji do pensji. Niestety nasza gospodarka marnuje cały czas dużą ilość dobrze wykształconych ludzi, bo po prostu ich tyle nie potrzeba. Fajnych miejsc pracy ledwo wystarcza żeby pozatrudniać wszystkich znajomych królika. A co zrobić z resztą ludzi?

    Odpowiedz
  • Kosmos1998(2016-03-25 15:48) Zgłoś naruszenie 450

    Wskaźniki. Osoby o wykształceniu wyższym najczęściej i tak pracują w zawodach gdzie nie jest potrzebne wykształcenie uniwersyteckie, zabierają pracę słabiej wykształconym i oczywiście marnują swoje wykształcenie. Nie widziałem badań statystycznych mówiących o poziomie wykształcenia sprzedawców, sprzątaczek, akwizytorów, itp.

    Odpowiedz
  • fakty(2016-03-25 14:53) Zgłoś naruszenie 422

    nie ma jak polska propaganda w stylu głębokiej komuny. Moja córka w Polsce nie miała szans na zatrudnienie na etacie, a we Francji pracodawcy (państwowe szpitale) same zgłaszają się z ofertą pracy, miała po kilka ofert w tygodniu od ogłoszenia w internecie - tylko wybierać jak w ulęgałkach... We Francji mieszka i pracuje od 2013 roku, ofert tylko od państwowych szpitali miała co najmniej kilkanaście (pracuje jako fizjoterapeuta)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AZ(2016-03-25 14:39) Zgłoś naruszenie 393

    Ciekawe do jakiej kategori zalicz sie moja zona lat 47. Nie pracuje. Nie jest zarejestrowana w urzedzie pracy. Zglosilem ja do ubezpieczenia. Urzad pracy nic nie daje a tylko straty bo trzeba terminowo dzien i godzina sie odchaczyc wiec zostala wyrejestrowana. Chciala pracowac jako pomoc w przedszkolu bo ma do tego powolanie i kilkuletnia praktyke. Przenioslem sie do Radomia a tu okazalo sie ze brak znajomosci zeby dostac taka prace Ma policealne wyksztalcenie i zrobila nawet kurs opiekunki dzieciecej zeby latwiej znalezc prace i od 8 lat siedzi w domu.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2016-03-25 16:11) Zgłoś naruszenie 385

    Dopiero co podano, ze bezrobocie wynosi ponad 10% a po kilku dniach juz jest najnizsze od kryzysu. Jaja jakis przed swietami czy zwykla manipulacna ?

    Odpowiedz
  • Polak(2016-03-25 16:05) Zgłoś naruszenie 322

    Liczbę bezrobotnych zaniża fakt, że b. wiele osób wyjechało za granicę oraz sam sposób definicji bezrobotnego, np. studentom studiów dziennych status taki nie przysługuje.

    Odpowiedz
  • Bezrobotna(2016-03-25 18:23) Zgłoś naruszenie 322

    Co za bzdury, spadło bazrobocie chyba komuś coś na głowe

    Odpowiedz
  • obserwator(2016-03-25 17:10) Zgłoś naruszenie 292

    Propaganda sukcesu!

    Odpowiedz
  • frajer(2016-03-25 19:36) Zgłoś naruszenie 260

    Mam 40 lat, doktorat z ekonomii, 16 lat stażu pracy w tym na stanowiskach kierowniczych. Nie jestem członkiem żadnej partii i nie mam "dobrze usytuowanej" rodziny ani znajomych. Szukam pracy do roku. Brałem udział w 30 konkursach na szeregowe stanowiska pracy. Bez powodzenia. Zawsze są lepsi.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • E(2016-03-25 15:06) Zgłoś naruszenie 244

    Ja mieszkalem w Radomiu. Skonczylem studia, udalo mi sie znalezc prace za najnizsza krajowa i tak pracowalem przez 4 lata do 2007 roku, czyli do momentu kiedy w Polsce bylo najnizsze bezrobocie. Moja zona przez tyle lat nie mogla znalezc pracy i zdecydydowalismy sie zostawic wszystko i wyprowadzic do Krakowa - nie dalo sie utrzymac za te pieniadze 4-ro osobiwej rodziny. Probowalismy prosic MOPS w Radomiu o pomoc, ale Ci stwierdzili, ze na pewno nam pomaga nam rodzina i dostajemy jedzenie. W Krakowie na starcie dostalem 4X (!!!) tyle co mialem w Radomiu. A koszty utrzymania absolutnie sie nie roznily (poza cena metra mieszkania)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fasolka(2016-03-25 21:09) Zgłoś naruszenie 211

    Ha ha ha te bezrobocie skacze jak ciśnienie u chorego. Raz10, następnie 12, teraz 6,9 moim zdaniem coś trochę nie tak z tymi badaniami. Możliwe że rząd szykuje podatny grunt na sprowadzenie 4,5 miliona Ukraińców na polski rynek pracy.

    Odpowiedz
  • Cyklon-be(2016-03-25 20:33) Zgłoś naruszenie 184

    Dlaczego ludzie z wyższym wykształceniem okupują stanowiska pracy dla techników i fizycznych - dlatego że zdrajcy ekonomiczni typu Lewantynowski, Bebecki, Balcerkowicz i kilku innych wyprzedało za bezcen polski przemysł który zatrudniał klasę średnią na stanowiskach w zarządach, marketingu i przed wszystkim w instytutach badawczo rozwojowych lub był ich klientem i dawał pracę. Teraz w miejscu fabryk są magazyny produktów ze starej unii - jest praca dla trzech magistrów magazynierów i kilku inż. operatorów wózków widłowych.

    Odpowiedz
  • Krytyk oszustów(2016-03-25 20:35) Zgłoś naruszenie 175

    Powrót do propagandy sukcesu. Jakim cudem w okresie 2 miesięcy bezrobocie z ponad 10% spadło do 6,8%. Następny "sukces" PiS? Wymyślcie coś bardziej oryginalnego.

    Odpowiedz
  • efee(2016-03-25 15:37) Zgłoś naruszenie 171

    o proszę, jaka sielanka, tylko ile osób jest zarejestrowanych tylko po to aby mieć ubezpieczenie, tego urząd pracy chyba już nie liczy

    Odpowiedz
  • Inspekor Pracy(2016-03-26 09:40) Zgłoś naruszenie 155

    Wielu Polaków pracuje ale nauczeni przez POlitycznego Złodzieja Tuska juz dawno stwierdzili że nie warto płacić składek ani POdatków -wiec wola na czarno.

    Odpowiedz
  • Okb(2016-03-25 20:30) Zgłoś naruszenie 132

    Pracuje na lotnisku Chopina w Warszawie. Tu sie dobrze dzieje bo kontrole bezpieczenstwa czyli pasazerow i bagazu przejmuje firma sprzatajaca ACS.W czasie zagrozenia terorystycznego i takiej odpowiedzialnosci proponuje sie ludziom mniejsze zarobki.Wszysko jest cacy ale jaka jakosc moze gwarantowac ten pracownik za 2 tys zl

    Odpowiedz
  • Polus Markle City (2016-03-26 09:11) Zgłoś naruszenie 110

    Wskaźniki bezrobocia to fałszywa propaganda, mydlenie oczu i robienie wody z mózgu. Nie trzeba być żadnym ekspertem, żeby domyślić się, iż niepracujący to nie to samo co bezrobotny. Bezrobotni to tylko ci zarejestrowani niepracujący.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • I(2016-03-26 00:25) Zgłoś naruszenie 72

    U KOGO NISKIE ,CHYBA W MUPR ,KTORA WYREJESTROWUJE PRZEZ LAMANIE PRAW I USTA W ,WYKORZYSUJAC DOTACJE Z UE ,TAKICH CWANIACZKÓW MAMY W MUPR DYRETORZY KTORZY MYSLĄ ZE IM SIE UDA ,TO NIESTETY NIC A SIE NIE UDA ZA KADENCIJ PNA DUDA

    Odpowiedz